Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Kokos na sto způsobů: Vyzkoušejte vodu, cukr i krém

Barbora Křížková více informací

Propadla zumbě a harémovým kalhotám. Kdyby mohla, celý den by jedla čokoládu. Vysněná dovolená je v Mexiku po boku přítele Marka. Jako malá chtěla být baletkou.

Zobrazit další články autorky

21.04.2019 | Dobroty do spíže a ledničky

Kokos se již odedávna využíval v tradiční medicíně v Asii a Tichomoří, dodnes je zde považován za všelék, dokonce ho tamní obyvatelé označují jako strom života. Kokosový ořech je v poslední době stále více populární i v našich končinách. Znáte všechny jeho produkty a k čemu je můžete využít?

Kokos není jen o dužině, v poslední době se těší oblibě i kokosová voda či kokosový olej, a to není zdaleka všechno, co z kokosu lze vyprodukovat. Co všechno kokos nabízí?

Kokosový olej

Kvalitní kokosový olej lisovaný za studena, má mnoho blahodárných účinků, ale je dobré vědět, jak ho správně používat. Pokud se ho rozhodnete konzumovat, můžete ho použít při běžném vaření, má vysokou teplotu přepalování, takže lze na něm i smažit. Dále ho můžete přidávat do salátů, použít při pečení dezertů a tak podobně. Pozor, kokosový olej byste nikdy neměli kombinovat s mléčnými výrobky a se syrovými vejci. Konzumovaný kokosový olej má příznivý vliv na trávení.

Dále ho využijete v péči o pokožku a vlasy. Zmírňuje tvorbu vrásek, strií a je vhodný i na ošetření drobných poranění. V kosmetickém průmyslu je využívaný pro své hydratační účinky. Na vlasy ho můžete použít jako vlasový zábal a poté vlasy omyjete běžným šamponem. Kokosovým olejem můžete také nahradit běžnou ústní vodu, používá se zcela stejně a je velmi prospěšný pro zdravé dásně.

Kokosová voda

Kokosová voda je tekutina, která se nachází uvnitř mladých kokosových plodů. Je bohatým zdrojem draslíku, vitaminu B a C. Dále obsahuje vápník, křemík, fosfor a je plný kvalitních bílkovin a nasycených tuků. Kokosová voda účinkuje na lidské tělo jako přírodní ochlazující nápoj, zrychluje metabolismus a krevní oběh.

Kokosové mléko

Kokosové mléko se často zaměňuje s kokosovou vodou. Mléko se získává z bílé dužiny zralých kokosových ořechů, má hustou konzistenci a krémovou texturu. Ořechová dužina se při jeho výrobě mixuje s vodou a poté se cedí.

Kokosové mléko se nejčastěji používá při vaření polévek, omáček a dezertů, je typické v thajské, havajské, indické, jihoamerické a karibské kuchyni.

Kokosový krém

Krém se získává lisováním kokosové dužiny z čerstvě otevřeného kokosu. Kokosový krém je zdrojem mastných kyselin, které silně působí proti kvasinkám a plísním. V kulinářství se kokosový krém často využívá k výrobě zmrzliny nebo ke zjemnění omáček.

Kokosový cukr

Cukr z kokosu představuje skvělou náhražku klasického bílého cukru, má nižší glykemický index a je velmi chutný. Obsahuje vitaminy skupiny B, draslík, hořčík, zinek a železo. Je bohatý na antioxidanty, které působí proti škodlivým volným radikálům.

Pořizovací cena je poněkud vyšší, ale je také adekvátní ke svému výrobnímu procesu. Kokosový cukr se získává ručním sběrem kokosového nektaru z květů kokosových palem, ten se pak svaří na karamel a poté se rozdrtí na malé krystalky.

Červené versus žluté rajče

Telecí guláš s pórkem

Telecí guláš s pórkem

0 hlasů
2h a 25min 415 kJ 230 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Teplý bramborový salát se slaninou a modrým sýrem

10 hlasů
50min 742kJ 90 Kč

Teplý bramborový salát se slaninou a modrým sýrem.

Hovězí maso se žampiony

5 hlasů
1h a 35min 515kJ 250 Kč

Hovězí maso dušené na pivu se žampiony.