Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Kávové náhražky. Tohle se pilo dřív, když nebylo na drahou kávu

20.03.2017 | Tipy a triky

Kofein je oblíbenou drogou současnosti, bez které si mnozí nedokážou život ani představit. Patříte k nim? Tak to vás jistě zamrazí, až zjistíte, co naši předkové pili místo drahé kávy. Zkroutí se vám palce u nohou, nebo tyhle informace ustojíte?

Původ kávy? Je opředen legendami od A až po Z. Za pravlast kávovníku je ale ve finále považována Etiopie, neboť na jejím území rostou divoké kávovníkové keře i v dnešní době. Tak budiž. Místo původu kávy asi není tolik důležité jako její účinky.

Domorodci už kdysi dávno věděli, že když požvýkají kávové zrnko, probudí svoje tělo i duši. A toho se my všichni držíme zvlášť v době, kdy vstáváme do práce nebo nás zmáhá poobědová únava. Napadlo vás ale někdy, co byste dělali, kdybyste na kávu neměli peníze? Vžijte se do životů našich chudých předků. Co ti pili místo drahého „černého zlata“, když třeli bídu s nouzí?

Čekanka, žito i žaludy

Hlavní náhražkou se v dobách našich babiček stal kořen čekanky obecné (zmínky o ní se v Evropě objevují již v 17. století). Ten se rozřezal a pražil jako káva, která chutnala nasládle i hořce zároveň. Chuť prý byla celkem ohavná, jak se uvádí v dávných spisech, a proto vás možná překvapí, že znáte název této náhražky kávy. Nejedná se o nic jiného než cikorii neboli cikorku, která se společně s meltou (mix kořenu čekanky, cukrové řepy, ječmene a žita) stala jedinými volbami během války. Kdo na cikorku neměl žaludek, vzal za vděk praženými žaludy.

Nutnost spíš za trest

Mezi další přísady a náhražky pak patřil zmíněný ječmen, žito, dokonce i mrkev. Pšeničná, ječná a sladová káva však každopádně nebyly ničím, co by neznaly i malé děti. Koneckonců i dnes mají tyto nápoje svoje příznivce. Že jste ještě nikdy nic podobného nepili? Možná s tím ani nezačnete. Tehdejší popis kávových náhražek zněl následovně…

Radši si dejte polévku!

Samozřejmě nejedná se u těchto nápojů o fysiologicky účinný občerstvující nápoj, jakým jest pravá káva obsahující kofein. Jsou to černé odvary, jimž schází jakkoliv značnější účinek na organismus a jež mají pouze ten účel, aby v obvyklou dobu snídaně a svačiny naplnily žaludek. Neobčerstvují, ani neodstraňují pocitu únavy, takže by se měly raději nahraditi mlékem, nebo kdyby to bylo příliš drahé, živnými polévkami.

Tak co, už děkujete za svůj kávovar, na kterém stačí stisknout jediné tlačítko?

Pomocníci z kuchyně, kteří vás zbaví zahradního plevele

Vepřová pečeně s koriandrem

Vepřová pečeně s koriandrem

7 hlasů
1h a 50min 929 kJ 123 Kč

Nejčtenější články

Vyhodit, nebo zachránit. Co dělat, když vám zkrystalizuje med

Vyhodit, nebo zachránit. Co dělat, když vám zkr...

Objevte zeleninu jménem rapini. Jedlé jsou stonky, květy i listy

Objevte zeleninu jménem rapini. Jedlé jsou ston...

Uvařte mušle jako profesionál. Chuť obohatí víno i pivo

Uvařte mušle jako profesionál. Chuť obohatí vín...

Pomocníci z kuchyně, kteří vás zbaví zahradního plevele

Pomocníci z kuchyně, kteří vás zbaví zahradního...

Tip na oběd

Brambory pod sýrovou peřinkou

13 hlasů
60min 592kJ 99 Kč

Jednoduše zapečené brambory se sýrem.

Filety ze pstruha

11 hlasů
30min 477kJ 170 Kč

Rybí filety s rajčaty, kapary a citronovou šťávou.