Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Domácí postřiky, které si poradí se mšicemi

11.06.2019 | Tipy a triky

Z více než čtyř tisíc druhů mšic jich asi 250 škodí rostlinám. Taky už s nimi máte tu čest? Než přijdete o veškerou svoji úrodu, vyhlaste jim válku. Pomůže mýdlo i směs esenciálních olejů!

Tak zvané zelené mouchy nebo „vši rostlin“ patří k nejotravnějším zahradním škůdcům. Tento drobný hmyz okrádá rostliny o živiny a často je infikuje viry. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak udržet mšice pod kontrolou. Už jste zkoušeli tyhle přírodní a organické prostředky?

Fyzické odstranění

U menšího napadení mšicemi se dají zmíněné potvůrky fyzicky odstranit. Vezměte si rukavice či štětec a škůdce smeťte ze stonků a listů. Pokud se zamoření týká jednoho či dvou stonků, odstřihněte postiženou část a tu vhoďte do kbelíku mýdlové vody.

Tlak vody

Je možné eliminovat mšice z rostlin pomocí jednoduché aplikace zahradní hadice. I když tato metoda může poškodit mladší, křehčí rostliny, bývá velmi účinná při kontrole malých populací mšic na robustnějších a silnějších rostlinách.

Mýdlo a voda

Základní povaha jemných domácích detergentů je činí ideálními pro odstranění mírných až středně silných nájezdů mšic. Zřeďte několik lžic mýdla v malém kbelíku vlažné vody a použijte houbu nebo láhev s rozprašovačem, abyste směs aplikovali na rostliny. Nezapomeňte také léčit spodní strany listů, kde se mohou skrývat vajíčka mšice a larvy!

Nimbový olej neboli neem oil

Nimbový olej v podstatě funguje stejným způsobem jako mýdlo na nádobí. Nařeďte jej vodou a nastříkejte na rostliny napadené mšicemi. Organické chemikálie přítomné v tomto druhu oleje působí jako odpuzující prostředek nejen proti mšicím, ale také širokému spektru dalších zahradních škůdců, včetně brouků, mravenců a housenek.

Esenciální oleje

Smrtící koktejl pro škůdce? Smíchejte stejné části esenciálního tymiánu, máty peprné, hřebíčku a rozmarýnového oleje. Od každého přitom stačí 4 až 5 kapek. Tento roztok promíchejte v lahvi s vodou, dobře protřepejte a aplikujte na napadené rostliny. Uvedená silná směs esenciálních olejů zabije většinu zahradních hmyzích škůdců, stejně jako jejich vajíčka a larvy.

Insekticidní mýdlo

Pro ochranu proti škůdcům v zahradě je k dispozici mnoho předem připravených přírodních insekticidních mýdel. Vždy se nezapomeňte řídit pokyny výrobců, abyste se vyhnuli neúmyslnému poškození zdraví prospěšných druhů hmyzu.

Rostliny, které efektivně odpuzující komáry

 Kuřecí prsa na rozmarýnu

Kuřecí prsa na rozmarýnu

8 hlasů
60min 653 kJ 175 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Orzo se zeleninou a kuřetem

16 hlasů
30min 745kJ 65 Kč

Zdravé a netradiční jídlo z orza připravíte podle toho...

Krémové gratinované brambory s česnekem a tymiánem

10 hlasů
1h a 10min 450kJ 70 Kč

Do křupava pečené brambory se smetanou.