Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Rostliny, které efektivně odpuzující komáry

23.06.2019 | Tipy a triky

Komáři. Bzučí a jsou otravní. Navíc přenášejí nemoci. Nepřejete si, aby se k vám přibližovali? Chytrý zahradník je odpudí s pomocí voňavých rostlinek!

Na komáry platí jedno. Použijte sílu čichu. Tenhle otravný hmyz přitahuje pot a tělesný pach. Na druhou stranu jsou komáři odpuzováni jistými vůněmi. Jakými?

Citronela (citronová tráva)

Zatímco citronelové svíčky často obsahují různé chemikálie, tedy pokud si je nevyrobíte sami, rostlina citronella, která se pěstuje na zahradě, je naprosto bezpečná. Její vůně je velmi příjemná, a navíc pomáhá přirozeně odpuzovat již zmíněné komáry. I když není tak účinná jako balené repelenty, můžete si být jistí, že ji vždy budete mít po ruce.

Meduňka

Zelené listy meduňky mívají vůni citronu s nádechem máty, což by nemělo být překvapením. Meduňka nabízí spoustu léčebných vlastností, ale je známá i pro odhánění komárů. Zároveň přitahuje důležité opylovače, jako jsou motýli a včely. Pro rychlé odpuzení hmyzu stačí podrtit pár listů v ruce a otřít jimi pokožku.

Šanta kočičí

Kočky šantu milují, ovšem málokdo ví, že tahle rostlina se považuje za jeden z nejlepších „repelentů“. Obsahuje přírodní chemickou látku známou jako nepetalakton, která je jak užitečným odpuzovačem hmyzu, tak kočičím atraktantem. Šanta je nenáročná na pěstování, roste jako plevel. I ti méně zkušení se z ní mohou radovat!

Bazalka

Bazalka patří k nejpříjemnějším bylinkám, a navíc samovolně vytváří vynikající přírodní repelent proti komárům. Člověk se jí ani nemusí dotknout. Studie z roku 2011, kterou publikoval časopis Malaria Journal, potvrdil, že i éterické oleje z bazalky poskytují velmi vysokou úroveň ochrany proti komárům, a to až na 100 %.

Levandule

Většina z nás miluje vůni levandule. Je tak relaxační a příjemná! Dobrou zprávou je, že to, co co voní lidem, komáry irituje. Levanduli pěstujte v květináčích a pro ještě vyšší úroveň ochrany otírejte rostlinu o kůži a uvolňujte její oleje.

Máta peprná

Nejenže je svěží čistá vůně máty peprné výrazně lepší než ta hrozná chemická. Tahle bylinka může sloužit jako přírodní insekticid k odpuzování komárů. Výzkum publikovaný v časopise Malaria Journal odhalil, proč tomu tak je. Odborníci zjistili, že při aplikaci na exponované části těla nabízí odpuzující účinek a zároveň vykazuje ten larvicidní a repelentní. Larvy komárů jsou prostě a jednoduše usmrceny do 24 hodin po vystavení roztoku mátového oleje a vody. Stačí to jako návod?

Provoňte si domov skořicí. Odstraní pachy a pomůže s učením

Zapečené houbové rizoto

Zapečené houbové rizoto

12 hlasů
1h a 20min 746 kJ 105 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuřecí nudličky s nivou

31 hlasů
45min 641kJ 123 Kč

Nivu nemusí do kuřecích prsou dávat jen jako náplň. Sk...

Salát z barevných rajčat

2 hlasy
30min 459kJ 80 Kč

Svěží letní salát.