Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Věty, které se abstinentům neříkají

Zora Kocmanová více informací

Miluje dobré jídlo a svého kocourka. Nesnáší reklamy na zázračné hubnoucí přípravky. Ráda zútulňuje svůj byteček.

Zobrazit další články autorky

7. 12. 2019 | Zdraví a diety

Ačkoli Češi patří k národům, které jsou v objemu zkonzumovaného alkoholu na předních místech žebříčků, pomalu stoupá také počet těch, kteří se rozhodli „jít proti proudu“ a alkohol ze svého života vyřadit. Většina lidí ovšem netuší, jak zareagovat, pokud se s abstinentem setkají. A tak ti, kteří alkohol nepijí, často čelí nevhodným a hloupým otázkám.

Abstinence přitom ve světě není nic neobvyklého či vzácného – například ve Spojených státech amerických nepije podle průzkumů až 30 procent obyvatel. Důvody, proč se lidé rozhodnou nepít alkohol, jsou různé. Od náboženských či zdravotních přes snahu o zdravý životní styl až po strach ze závislosti (která je mimochodem častější, než bychom si chtěli připustit) a další.

Pokud máte nějakého abstinenta či abstinentku mezi svými přáteli, snažte se vyhnout následujícím větám.

„Tak si s námi dej aspoň jednu skleničku!“

Přemlouvat abstinenta, aby se napil alkoholu, je zbytečné. Navíc nikdy nemůžete vědět, zda člověk neodmítá alkohol kvůli boji se závislostí na něm – v takovém případě mu velmi ztěžujete situaci a odhodlání nepít. Pokud někdo řekne, že je abstinent, respektujte to a nesnažte se ho přesvědčit, aby si s vámi připil.

„To ale přicházíš o spoustu legrace!/To si ale nic neužiješ!“

Přeci nepotřebujete alkohol, abyste se dobře bavili. A tak není nutné abstinenty přesvědčovat o opaku. Budou se ve společnosti přátel bavit úplně stejně při skleničce vody jako vy u vína či piva.

„A proč vlastně nepiješ?“

Zdá se to jako logická otázka, ale věřte – většina abstinentů nemá chuť neustále vysvětlovat, proč si tento životní styl vybrala. Když někomu nabídnete cigaretu a on odmítne s tím, že nekouří, také ho nepodrobíte výslechu, proč tomu tak je. A s alkoholem je to stejné. Vezměte tedy informaci o tom, že váš známý alkohol nepije, jako fakt a nabídněte mu jiné pití.

„No tak jak myslíš, no…“

Naznačovat abstinentovi, že si o jeho rozhodnutí myslíte své, je neomalenost. A navíc není důvod k tomu, abyste na někoho pohlíželi skrz prsty jen proto, že žije jinak než vy. Nad nekuřáky se také nepozastavujete.

„To si asi myslíš, že jsi lepší než ostatní, co?“

Ale hloupost. Abstinenti se přeci nerozhodli nepít alkohol proto, aby se nad někým povyšovali! Žádného z nich by nenapadlo odsuzovat druhého jen proto, že si dá nějakou tu sklenku vína či piva. Důvody, proč nepijí, mohou být různé. Ale snaha povyšovat se nad své okolí mezi ně rozhodně nepatří. Je to, jako byste se rozhodli například už nejíst uzeniny. Budete se pak cítit lepšími, než jsou ti, kteří snídají chleba se šunkou? Těžko…

Jak se podomácku vypořádat s bradavicemi

Tvarohové knedlíky s brusinkovou omáčkou

Tvarohové knedlíky s brusinkovou omáčkou

15 hlasů
1h a 30min 1013 kJ 165 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Losos na bílém víně

12 hlasů
50min 878kJ 381 Kč

Recept na přípravu zdravého lososa je jednoduchý. poku...

Špagety s boloňskou omáčkou

12 hlasů
50min 875kJ 145 Kč

Špagety s boloňskou omáčkou a brusinkami.