Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

8 překvapujících věcí, které jste nevěděli o vitaminu D

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

16. 2. 2017 | Zdraví a diety

Vitamin D je obecně znám jako vitamin zdravých a silných kostí. Smutnou zprávou je, že ho mnozí podceňují. Umí totiž pomoci s depresí, rakovinou, srdečními onemocněními i hubnutím! Dá se považovat za zázrak?

Americký Institut medicíny v současné době doporučuje mužům a ženám dostat do sebe 600 IU vitaminu D denně, nicméně právě tyto hodnoty leckomu nic neříkají. Když se nedávno uskutečnil jeden výzkum ve Spojených státech, ukázalo se, že 42 % dospělých lidí vykazuje nedostatek vitaminu D. Možná proto, že obecně se o jeho výhodách příliš nemluví. Co všechno déčko umí?

1. Skutečně posiluje kosti

Během výzkumu HOMEBOUND se ukázalo, že když starší lidé dostávají příděly vitaminu D, vykazují méně pádů a zlomenin. Výzkumníci se přiklánějí k názoru, že je evidentně podpořen výkon svalů, které jsou v lepší kondici.

2. Může odvrátit poškození zraku

Když univerzita v americkém Buffalu podrobila testům 913 žen, ukázalo se, že ty, které si hlídaly denní příjem vitaminu D, měly menší sklony k očním potížím, a naopak vykazovaly skoro až ostříží zrak. Komu by se zrovna tohle nehodilo?

3. Zastavuje svalové křeče

Vitamin D taky udržuje naše svaly fungující a silné, pomáhá jim se vstřebáváním vápníku. Pokud tedy trpíte na křeče a záškuby, pravděpodobně nemáte dostatek tohoto zázraku.

4. Může zpomalit přírůstek hmotnosti

Přibírání na váze snad i z obyčejného dýchání? Krutý žert přírody! Řešení by tu ale možná bylo… V Magazínu ženských studií vyšly výsledky výzkumu, které dokazují, že ze 4 600 žen velká většina přibírala na váze, pokud pravidelně neužívala déčko. Možná informace k zamyšlení…

5. Zmírňuje bolesti

Chronická bolest svalů a kloubů, věčná únava, úzkost nebo rovnou deprese? Podle odborníků zvýšený přísun vitaminu D bolest snižuje, příznivě působí na duševní choroby a energii. I kdyby se tyhle stavy zlepšily jen o trochu, nestojí za to užívat déčko pravidelně?

6. Udržuje hladinu cholesterolu v šachu

Nižší riziko srdečních chorob, ale taky optimální hladina cholesterolu. Studie z roku 2014 s konečnou platností potvrdila, že zvlášť ženy po menopauze by vitamin D měly užívat víc než zodpovědně.

7. Snižuje riziko vzniku myomů

Děložní fibroidy jsou nezhoubné nádory, které se objevují v děloze. Vzhledem k tomu, že mohou vyrůst do velikosti grapefruitu, představují bolestivou a nepříjemnou záležitost. K čertu s nimi! Výzkum z roku 2013, který se opět týká užívání vitaminu D, odhalil, že déčko zpomaluje růst myomů, čímž se dá pokládat za velkého přítele všech žen.

8. Pomáhá s chronickými bolestmi hlavy

Pokud se pravidelně „chytáte za hlavu“, zvažte zvýšení hladiny vitaminu D. Prokázala se totiž souvislost mezi chronickými bolestmi a jeho užíváním. Někteří výzkumníci věří, že déčko zabraňuje migrénám a bolestem, aby vás sužovaly.

Hlava pod polštářem a žádná snídaně. Faktory, které poško...

Makrely na víně

Makrely na víně

5 hlasů
50min 496 kJ 150 Kč

Nejčtenější články

Hlava pod polštářem a žádná snídaně. Faktory, které poškozují mozek

Hlava pod polštářem a žádná snídaně. Faktory, k...

Ricinový olej. Pomůže proti chrápání, zlepšuje sluch a hojí modřiny

Ricinový olej. Pomůže proti chrápání, zlepšuje ...

Podle odborníků je zdravé pracovat jen čtyři dny v týdnu

Podle odborníků je zdravé pracovat jen čtyři dn...

Květák v kuchyni. Tipy, jak ho udržet déle čerstvý a bez zápachu při vaření

Květák v kuchyni. Tipy, jak ho udržet déle čers...

Tip na večeři

Zapečené mleté maso s těstovinami

11 hlasů
1h a 30min 960kJ 150 Kč

Mleté maso zapečené s rajčaty a sýrem.

Salát s hruškami a zálivkou

14 hlasů
45min 366kJ 120 Kč

Salát z hrušek a kadeřavého salátu.