Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

8 překvapujících věcí, které jste nevěděli o vitaminu D

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

16. 2. 2017 | Zdraví a diety

Vitamin D je obecně znám jako vitamin zdravých a silných kostí. Smutnou zprávou je, že ho mnozí podceňují. Umí totiž pomoci s depresí, rakovinou, srdečními onemocněními i hubnutím! Dá se považovat za zázrak?

Americký Institut medicíny v současné době doporučuje mužům a ženám dostat do sebe 600 IU vitaminu D denně, nicméně právě tyto hodnoty leckomu nic neříkají. Když se nedávno uskutečnil jeden výzkum ve Spojených státech, ukázalo se, že 42 % dospělých lidí vykazuje nedostatek vitaminu D. Možná proto, že obecně se o jeho výhodách příliš nemluví. Co všechno déčko umí?

1. Skutečně posiluje kosti

Během výzkumu HOMEBOUND se ukázalo, že když starší lidé dostávají příděly vitaminu D, vykazují méně pádů a zlomenin. Výzkumníci se přiklánějí k názoru, že je evidentně podpořen výkon svalů, které jsou v lepší kondici.

2. Může odvrátit poškození zraku

Když univerzita v americkém Buffalu podrobila testům 913 žen, ukázalo se, že ty, které si hlídaly denní příjem vitaminu D, měly menší sklony k očním potížím, a naopak vykazovaly skoro až ostříží zrak. Komu by se zrovna tohle nehodilo?

3. Zastavuje svalové křeče

Vitamin D taky udržuje naše svaly fungující a silné, pomáhá jim se vstřebáváním vápníku. Pokud tedy trpíte na křeče a záškuby, pravděpodobně nemáte dostatek tohoto zázraku.

4. Může zpomalit přírůstek hmotnosti

Přibírání na váze snad i z obyčejného dýchání? Krutý žert přírody! Řešení by tu ale možná bylo… V Magazínu ženských studií vyšly výsledky výzkumu, které dokazují, že ze 4 600 žen velká většina přibírala na váze, pokud pravidelně neužívala déčko. Možná informace k zamyšlení…

5. Zmírňuje bolesti

Chronická bolest svalů a kloubů, věčná únava, úzkost nebo rovnou deprese? Podle odborníků zvýšený přísun vitaminu D bolest snižuje, příznivě působí na duševní choroby a energii. I kdyby se tyhle stavy zlepšily jen o trochu, nestojí za to užívat déčko pravidelně?

6. Udržuje hladinu cholesterolu v šachu

Nižší riziko srdečních chorob, ale taky optimální hladina cholesterolu. Studie z roku 2014 s konečnou platností potvrdila, že zvlášť ženy po menopauze by vitamin D měly užívat víc než zodpovědně.

7. Snižuje riziko vzniku myomů

Děložní fibroidy jsou nezhoubné nádory, které se objevují v děloze. Vzhledem k tomu, že mohou vyrůst do velikosti grapefruitu, představují bolestivou a nepříjemnou záležitost. K čertu s nimi! Výzkum z roku 2013, který se opět týká užívání vitaminu D, odhalil, že déčko zpomaluje růst myomů, čímž se dá pokládat za velkého přítele všech žen.

8. Pomáhá s chronickými bolestmi hlavy

Pokud se pravidelně „chytáte za hlavu“, zvažte zvýšení hladiny vitaminu D. Prokázala se totiž souvislost mezi chronickými bolestmi a jeho užíváním. Někteří výzkumníci věří, že déčko zabraňuje migrénám a bolestem, aby vás sužovaly.

Cibule pomůže jako prevence infarktu i cukrovky

Pohanková kaše

Pohanková kaše

14 hlasů
45min 648 kJ 60 Kč

Nejčtenější články

Cibule pomůže jako prevence infarktu i cukrovky

Cibule pomůže jako prevence infarktu i cukrovky

Nezapomínejte na avokádo při péči o svou pleť a nehty

Nezapomínejte na avokádo při péči o svou pleť a...

Pití teplé vody s sebou nese i zdravotní rizika

Pití teplé vody s sebou nese i zdravotní rizika

Netradičních využití aviváže: Rozmotá zacuchané vlasy a vydrhne připáleniny

Netradičních využití aviváže: Rozmotá zacuchané...

Tip na oběd

Rizoto s mušlemi a mořskými plody

22 hlasů
40min 539kJ 380 Kč

Kombinace mořských plodů a rizota povýší tradiční pokr...

Polévka z hrášku

12 hlasů
50min 275kJ 85 Kč

Jarní krémová polévka.