Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Upadli jste na náledí? Pomohou i bylinky

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

16. 2. 2017 | Zdraví a diety

Zima každoročně prověřuje zdraví dospělých i dětí. V chladných měsících totiž pravidelně stoupá počet pacientů po úrazu, ať už se jedná o následek zimních sportů nebo náledí. Jakmile ke zranění dojde, hodí se mít v lékárničce pětici bylin, které pomohou při hojení i rekonvalescenci těla a uleví od bolesti. Využít je můžete na zlomeniny, pohmožděniny i při dalších úrazech.

Během posledních let provázejí zimu poranění, která si lidé často způsobují vlastní neopatrností, nedbalostí či přeceněním sil a schopností. Mezi nejčastější úrazy patří ze 14 % případů tržné rány a odřeniny, z 11 % pohmožděné končetiny a z 10 % pohmožděniny svalů. Do žebříčku patří i podvrtnutí kotníku, kolena a kloubů horní končetiny.

Zima je však co do výčtu zdravotních obtíží ještě pestřejší. Nezřídka se setkáváme i s klouby namoženými ze zimních sportů, naraženou kostrčí způsobenou pádem na ledu či kožními problémy, na kterých se zase podepsal mráz. Jako pomocníka při hojení ran, mírnění bolestivosti či regeneraci organismu lze využít přírodní účinky bylin.

Odolnost zajistí lapacho

Jednou z bylinek, jež by neměla chybět v zimní zásobě, je červené lapacho. To je totiž základem fyziologické odolnosti organismu proti škodám, které na něm každý rok napáchá zimní období. Pokud je zdraví v pořádku, dokáže se tělo vyrovnat s poraněními lépe.

„Červené lapacho podporuje přirozenou obranyschopnost těla. Je antioxidantem, který čistí tělo od škodlivin a dodává mu sílu a energii. Podporuje také normální krevní tlak a cévní cirkulaci, díky čemuž nedochází k podchlazení organismu. V neposlední řadě posiluje relaxaci a odpočinek těla, což je důležité pro regeneraci svalů a celkové zdraví,“ přibližuje nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná.

Jak na kosti a klouby?

Pokud si přivodíte zlomeninu, hodí se směs kostivalu, květu kaštanu, tužebníku, mladých konečků smrku a borovice. Tyto bylinky se obvykle objevují v podobě masti a uplatnění nacházejí jako podpora hojivých procesů, které se v těle odehrávají přirozeně. Kromě hojení samotných zlomenin chrání pokožku a sliznice proti zánětům a bolesti.

Jestliže budete mít štěstí a přivodíte si „pouze“ pohmožděninu, sáhněte po lopuchu, z něhož si vyrobíte chladivý obklad. Lopuch totiž podporuje pevnost kostí a posiluje normální stav pokožky, která vlivem pohmoždění doznala také určitých ztrát.

Zima jde ruku v ruce i s namožením kloubů. Ty mohou kvůli mrazům snadno prochladnout a přestávají být fit. Flexibilitu kloubního aparátu podporuje rybíz černý s borovicí a vinnou révou. Ten tkáním dodává chybějící živiny, hlavně stopové prvky a vitamíny, které jsou pro jejich kvalitu potřebné. Na klouby a namožené svaly je vhodný i bylinný sprej ze smrku, borovice a kostivalu. Navíc je praktický na cesty. Stejně tak k regeneraci svalů mohou přispět pupeny borovice s regeneračními účinky.

S odřeninou pomůže olše

Ani odřená kůže není v zimě ničím výjimečným. Přivodit si odřeniny můžete snadno při kontaktu s náledím. Poraněnou pokožku však mohou mít na svědomí také extrémně nízké teploty. Mráz kůži vysušuje a oslabuje její ochranný film, kvůli čemuž praská a nepříjemně pne. Postižené místo pak bolí a než se kůže zcela přirozeně zregeneruje, obvykle si projdete svědivým a citlivým obdobím.

V takové době pomůže, budete-li si na ránu přikládat hojivý bylinný obklad nebo léčivou olšovou mast. „Při odřeninách je potřeba podpořit tvorbu tkání a působit protizánětlivě. Odedávna se jako regenerační prostředek využívá rakytník řešetlák, který také podporuje imunitu. K protizánětlivým prostředkům, které mohou v případě odřenin pomoci, patří i třezalka tečkovaná a také veškeré produkty z olše, ať už na zánětlivé působení vnitřně v podobě gemmoterapeutik, nebo mastí na vnější použití. Ty pomáhají zklidnit a regenerovat poraněnou pokožku,“ vysvětluje bylinkářka Jarmila Podhorná.

Zarudlé pokožky na obličeji se zbavíte i bez drahé kosmetiky

Cibulová polévka s kozím sýrem

Cibulová polévka s kozím sýrem

10 hlasů
35min 294 kJ 75 Kč

Nejčtenější články

Jak a k čemu ve své domácnosti využít vodku

Jak a k čemu ve své domácnosti využít vodku

Vyzrajte na depresi. Zažeňte ji správným jídlem

Vyzrajte na depresi. Zažeňte ji správným jídlem

Vhodné místo i správná voda. Udělejte své pokojové květiny šťastnější

Vhodné místo i správná voda. Udělejte své pokoj...

Kořen kudzu není otravný plevel. Tradiční čínská medicína na něj nedá dopustit

Kořen kudzu není otravný plevel. Tradiční čínsk...

Tip na oběd

Vepřové medailonky

14 hlasů
40min 969kJ 120 Kč

Plátky masa s javorovým sirupem.

Brokolicový salát

10 hlasů
25min 403kJ 45 Kč

Jednoduchý salát z brokolice.