Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

30denní dieta bez příloh a cukru: Opravdu funguje?

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

2. 3. 2017 | Zdraví a diety

Zapomeňte na všechnu tu dělenou stravu, detoxy, půsty nebo diety podle krevních skupin. Teď je tu něco žhavého, co se jmenuje „celá 30“ (Whole 30). Jak se tenhle režim dodržuje a co všechno je na něm tak skvělé?

Dietní trend současnosti? Svět redukce a fitness má nové módní slovo. „Celá 30“ (Whole 30) je nejnovější dieta, která má měnit životy za 30 dní, a to díky odstranění různých skupin potravin, jež vedou k nafouknutí a letargii. Když prý budete dodržovat tato pravidla, pomůže vám to zbavit se špatných návyků, ozdravit trávicí trakt a zrychlit metabolismus. Zní to moc krásně na to, aby to byla pravda?

Žádné náhražky, jen opravdové jídlo

Plán byl vytvořen v Salt Lake City, a to Dallasem a Melissou Hartwigovými, kteří svoji vizi rozšířili prostřednictvím sociální platformy médií. Základem je vynechat všechny mléčné výrobky, obiloviny, luštěniny, sóju, alkohol, cukr a všechny průmyslově zpracované potraviny. Místo toho se soustředíte na maso, mořské plody, vejce, „tuny zeleniny“, nějaké ovoce a spoustu dobrých tuků z oleje, ořechů a semen.

Černá listina zahrnuje cukr. Překvapení?

„Po dobu třiceti dní jezte pouze potraviny s velmi malým množstvím přísad a zároveň se zaměřte na ingredience, které jsou vyslovitelné, nebo ještě lépe, příměsím se vyhněte úplně, protože jsou zcela nepřirozené,“ popisuje dvojka na svých internetových stránkách. Je vám to nějak povědomé? Aby ne.

Plán zní podobně jako režim paleo stravy (někdy přezdívána dietou doby kamenné), která zaznamenala průlom okolo roku 1970, kdy bylo módní jíst pouze potraviny, které by jedl pračlověk. Rozdíl mezi „celou třicítkou“ a paleo dietou spočívá v tom, že u třicítky je nutné vyhnout se sladkým jídlům, a to třeba i zdravým kokosovým sušenkám, jež si u palea můžete dovolit.

Sbohem, pupínky i nadýmání

Zkrátka a dobře, na 30 dní musíte přísahat na holý pupek, že cukr zůstává tabu. A všechny jeho podoby typu javorový sirup, med, sirup z agáve, kokosový cukr nebo stévie zrovna tak. Pokud režim dodržíte, čeká vás kromě snížení váhy i zmírnění zdravotních obtíží. Ti, kdo již vyzkoušeli, hlásí zlepšení kožních problémů (zvlášť akné), zažívacích onemocnění, sezónních alergií, chronické únavy, odstranění bolestí zad, nespavosti nebo problémů s plodností. Údajně je to tím, že se tělo zotaví a začne fungovat.

Každodenní kontrola váhy – největší tabu

Kromě vyřazení zmíněných skupin potravin si „celá 30“ žádá ještě jednu „oběť“. Po celou dobu si ráno nestoupejte na váhu. Změny registrujte díky lépe padnoucímu oblečení nebo mnohem uspokojivějšího pocitu z vlastního těla. Dáte to? Tak si vezměte příklad z typického dne. Ten by mohl zahrnovat kedlubny, sladké brambory, grilovanou zeleninu, kuře s rajčatovou zálivkou, lososa či třeba cuketové nudle. Kdo si takový jídelníček nemůže vynachválit?

Slavní herci Matthew McConaughey, Jessica Biel či Megan Fox. Navzdory jejich chvále však každý není přesvědčen o přínosu této, dejme tomu, diety. Výživoví poradci se shodují, že „celá 30“ má potenciál pro nutriční nedostatky, a není tudíž vhodná pro dlouhodobé dodržování. Navíc prý hrozí, že se v jejím průběhu začnete nudit a vzdáte to.

Obličejová gymnastika omladí pleť i bez skalpelu

Kuřecí maso na pórku

Kuřecí maso na pórku

8 hlasů
50min 586 kJ 190 Kč

Nejčtenější články

Mandlový olej můžete použít také jako odstraňovač make-upu

Mandlový olej můžete použít také jako odstraňov...

Po jídle máme opravdu lepší náladu

Po jídle máme opravdu lepší náladu

Když máte chuť na sladké, jděte si zacvičit. Kdo se potí, nehřeší

Když máte chuť na sladké, jděte si zacvičit. Kd...

Poprvé zavařujete zeleninu. Vyvarujte se začátečnických chyb

Poprvé zavařujete zeleninu. Vyvarujte se začáte...

Tip na večeři

Hovězí s hruškou

9 hlasů
1h a 35min 395kJ 300 Kč

Netradiční, ale výborné hovězí maso s hruškami.

Špenátový salát

21 hlasů
20min 394kJ 40 Kč

Ideální, rychlý jarní salát.