Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Vitamin D. Jak poznat, jestli ho máte dostatek

19. 5. 2017 | Zdraví a diety

Chcete se vyhnout nachlazení, cukrovce a srdečním potížím? Odhoďte svršky a nastavte své tělo slunci! Tenhle příjemný odpočinek vám zajistí potřebnou prevenci a ještě udrží v kondici vaše zuby i kosti. Tak na co ještě čekáte?

Říkáte si, proč dělat kolem obyčejného vitaminu takový povyk? V případě „déčka“ je pozornost na místě, jelikož pomáhá regulovat množství vápníku a fosforu v těle. To jsou dvě nejdůležitější živiny udržující ve formě vaše kosti, svaly zuby. Už to je samo o sobě pádný důvod, proč si hlídat jeho příjem. Jeho moc však sahá ještě dál! Kam?

Bezedná studna zdraví i optimismu

Vitamin D prokazatelně zlepšuje náladu tím, že zvyšuje hladinu serotoninu v mozku. Serotonin je nazýván hormonem štěstí, takže zažene chmury a přispívá k celkovému pocitu spokojenosti. Dostatek „déčka“ snižuje riziko cukrovky, srdečních onemocnění a některých druhů rakoviny. Závěry nejnovějších průzkumů dokonce potvrdily, že užívání doplňků s vitaminem D chrání před nachlazením i chřipkou. Jak přesně to funguje?

Nejlepší obrana je útok

Údaje zveřejněné v jistém britském lékařském časopise uvádějí, že imunitní systém využívá zmíněný vitamin k vytvoření antimikrobiální obrany. Celý proces spočívá v tom, že dojde k propíchnutí otvorů v bakteriích a virech, v jehož důsledku tito nepřátelé ztrácejí na síle – a je snazší se s nimi vypořádat. Vidíte, možná se D přítel jeví jako obyčejný vitamin, ale rozhodně má neobyčejné schopnosti. Co když ho máte málo?

Signály, které varují

Je složité říct, jestli trpíte nedostatkem vitaminu D, neboť příznaky jsou často nejasné. Mohou se objevit obecné bolesti či chronická únava. V úplně nejhorším a krajním případě dochází k deformaci kostí, zvýšené náchylnosti k infekcím a kazivosti chrupu. Právě vás napadlo, že čistě pro jistotu si trochu vitaminu D načerpáte? Máte k tomu ideální příležitost, počasí vám totiž hraje do karet.

Zdroj, co má sílu

Od konce března do konce září můžete získat „déčko“ z parádního zdroje – slunce. Stačí mít odkryté předloktí, ruce i nohy a vězte, že po pouhých deseti minutách se vám tento pomocník začne samovolně vyrábět. Vytáhněte tedy ze skříně letní oblečení a nasávejte, co to jde! A kdyby se náhodou zatáhlo, jsou tu ještě potravinové zdroje, kterými také nic nezkazíte. Tento super vitamin na vás čeká v lososu, sardinkách, červeném mase, vejcích, droždí, žampionech a hovězích játrech. Takže, co bude dnes k večeři?

Hodně jíte a dlouho spíte. Příznaky, že jste asi v depresi

Quinoa salát

Quinoa salát

13 hlasů
50min 404 kJ 112 Kč

Nejčtenější články

Podzim ve znamení jablek. Poznejte s nimi všechny triky

Podzim ve znamení jablek. Poznejte s nimi všech...

Hodně jíte a dlouho spíte. Příznaky, že jste asi v depresi

Hodně jíte a dlouho spíte. Příznaky, že jste as...

Provoňte si domov skořicí. Odstraní pachy a pomůže s učením

Provoňte si domov skořicí. Odstraní pachy a pom...

Drobnosti, které můžete udělat pro rychlejší růst vlasů

Drobnosti, které můžete udělat pro rychlejší rů...

Tip na večeři

Salát z rajčat s koriandrem

9 hlasů
25min 326kJ 65 Kč

Velmi jednoduchý, rychlý na přípravu.

Zapečená krkovice

6 hlasů
1h a 30min 789kJ 170 Kč

Vepřová krkovice pečená s kečupem.