Prostreno.cz

Atraktivní těla nejsou zdravá

Štíhlost je dnes něco, co se považuje za extrémně důležité. Jenže honba za netučnými křivkami si se zdravím moc nerozumí! Mohou dnešní pravidla krásy ovlivnit i porodnost budoucích generací? Prognózy nejsou příznivé…

Evoluční teorie přitažlivosti? Muži si hledají partnerky, které jim pomohou vytvořit zdravé potomstvo. Vždyť takhle to funguje celá staletí a nikoho by nenapadlo o tom pochybovat. Logicky by tedy měla být v kurzu dobře rostlá ženská těla, jakožto symbol plodnosti. Vidíte to stejně? Tak přesně tohle odporuje moderní době. Co je totiž dnes bráno za atraktivní, není zdravé ani náhodou! Jsou naše geny v ohrožení?

Štíhlost jako kult. Kam až to povede?

Australští vědci z univerzity Macquarie mají díky své studii na celou věc jasný názor. V zájmu netradičního průzkumu požádali 70 respondentů z řad obou pohlaví, aby si trochu pohráli s počítačovým programem. Zúčastnění měli za úkol navrhnout dokonalé a atraktivní virtuální tělo, na které je zkrátka radost pohledět. Co odhalila sonda do vkusu dnešní populace?

Váha coby důležitý aspekt

Převážná většina žen sestavila mužskou tělesnou schránku s ukázkovým množstvím podkožního tuku i svalů. Tady to tedy bylo v pořádku a výzkumníci byli nadmíru spokojeni – vlastně se to dalo i čekat. Kosa na kámen však padla na opačné straně barikády. Muži totiž podle svého gusta jako nejatraktivnější dámské tělo navrhovali jen takové, které mělo množství tělesného tuku hodně pod míru. A to je podle odborníků přinejmenším alarmující!

Drsná pravidla žádaného vzhledu

„Získané nálezy a poznatky nás samotné velice překvapily. To, co je vnímáno jako přitažlivé, by mělo být v souladu s tím, co je zdravé. Jenže bohužel je to přesně naopak, nad čímž by se měli dnešní lidé hodně zamyslet. Pokud jde o standardy společenské krásy, je to depresivní,“ říká spoluautor studie a zároveň psycholog Ian Stephen, který působí na výše zmíněné univerzitě. Výzkumník tak naráží na další šokující fakt, který vzešel díky této studii na světlo…

Když měli totiž pánští respondenti hodit atraktivitu za hlavu a zaměřit se pouze na vizuálně zdravé tělesné křivky, vybírali si výhradně obrazy extra štíhlých žen. To je z evolučního hlediska zvláštní a odporuje to dosavadním pravidlům! Změnila se snad doba, vkus, nebo je jinak úplně všechno? Každopádně odborníci předvídají budoucí potíže – a to nejen v reprodukční oblasti!

Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro účast v testování se registrujte nebo přihlaste.

Přihlásit se přes Bety Registrovat