Prostreno.cz

Na hleny zkuste místo léků slanou vodu a med

Hlen je obvykle spojen s kašlem a nachlazením, potažmo podrážděním nebo infekcí dýchacích cest. Zatímco jedni jeho přítomnost příliš neřeší, druzí se doslova popadají za hlavu. Pokud k nim patříte, zkuste přírodní metody!

Přítomnost hlenu představuje několik doprovodných příznaků. Většinou se dostavuje kašel, únava, zimnice, pocení, bolesti hlavy či svalové bolesti, nevolnost, ztráta chuti k jídlu, výtok z nosu, kýchání, otoky, sucho v krku či zvětšené mandle. Pokud jde o barvu hlenu, tak ten může být zelený nebo žlutý – záleží na typu nezvaného mikroorganismu.

Zatímco lékaři v souvislosti s tím stavem často předepisují antibiotika a protizánětlivá činidla, ve skutečnosti mohou pomoci babské rady a osvědčené recepty. Takže, jak si od hlenu pomoci?

Pára a slaná voda

Inhalace páry je jedním nejlepších a nejjednodušších způsobů, jak odstranit hlen ze systému. V podstatě pomáhá udržovat hlen v kapalné formě, čím se ho člověk snadněji zbaví. Stačí pobýt v zapařené koupelně dvakrát denně, a to aspoň 10 minut. Nebo se naklonit nad lavor s horkou vodou a přikrýt hlavu ručníkem.

Velmi se osvědčuje i kloktadlo s teplou slanou vodou, která uklidňuje krk. Tento tip pomáhá bojovat s bakteriemi, které mohou způsobovat infekci, a zároveň snižuje tvorbu hlenu. Jediné, co musíte udělat, je rozpustit jednu čtvrtinu lžičky soli ve sklenici teplé vody – a kloktat. Ideálně několikrát denně.

Zázvor a med

Konzumace zázvoru a medu také pomáhá zmírnit hlen. A není divu. Zázvor snižuje příznaky kašle a nachlazení a uklidňuje dýchací systém. 100 gramů čerstvého kořene se nastrouhá bez přidání vody. Místo ní se zázvor spáruje se 2 polévkovými lžícemi surového medu. Směs se následně zahřeje v mikrovlnné troubě po dobu 15 sekund. A dávkování? 2 polévkové lžíce medicíny dvakrát denně po dobu tří dnů.

Nastavení polštáře

Dalším prostředkem pro léčbu hlenu je úprava polštářů. Spánek a odpočinek je životně důležitý pro boj s kašlem a nachlazením, a konkrétně vypodložená hlava pomáhá postiženému snadněji dýchat. Proto mějte hlavu co nejvýše a za sebe si dejte jeden či dva polštáře navíc. A buďte trpěliví.

Hlen je výsledkem produkce sliznice sekundárně k infekci, podráždění a zánětu dýchacích cest a může ovlivnit dýchání a okysličování pacienta. Pokud nezmizí ani za pár dnů a doprovází ho horečka, může tento stav vyžadovat lékařskou konzultaci.


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Rybí polévka

(2 hlasů)

Dušené houby se šalotkou

(5 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat