Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Faktory způsobující zadržování vody v těle. Dejte si na ně pozor

10. 1. 2019 | Zdraví a diety

Myslíte si, že příčinou zavodňování je jenom dehydratace? Takhle jednoduché to zase není. Otoky končetin se mohou tvořit i kvůli nadměrné konzumaci průmyslově zpracovaných potravin nebo nedostatku vitaminů a minerálů.

Edémy jsou ve většině případů vizitkou nadměrného zadržování vody. Častými pachateli tohoto problému jsou fyzická nečinnost, premenstruační syndrom, těhotenství nebo užívání některých léků – třeba antikoncepce. Nepatříte do žádné z uvedených skupin, přesto se sotva nasoukáte do bot? Pak je příčina asi někde jinde. Že by tady?

Konzumace průmyslově zpracovaných potravin

Zpracované potraviny, tedy takové, které prošly chemickou nebo mechanickou úpravou, často obsahují skutečně velké množství soli a cukru, což jsou dva nejběžnější spouštěče zavodňování. Můžete v nich však nalézt i konzervační přísady a stopy toxických látek přetěžujících játra a ledviny. Výsledkem je pak právě edém. Čtěte důkladně etikety výrobků, jež si hodláte z obchodu donést domů, balené pokrmy zavrhněte rovnou. Alespoň do té doby, než se vaše potíže zase zmírní!

Absence vitaminu B6. To má následky

Američtí lékaři na základě své studie naznačují, že nedostatek zmíněného vitaminu způsobuje zduřeniny. Odborníci zkoumali ženy, které trpěly retencí vody (zavodňováním) kvůli premenstruačnímu syndromu. Jakmile monitorovaným „pacientkám“ naordinovali zvýšený příjem vitaminu B6, jejich stav se okamžitě zlepšil. V jakých zdrojích tuto léčivou živinu hledat? Obraťte svou pozornost k sušenému ovoci, kuřecímu a hovězímu masu, tuňákovi a slunečnicovým semínkám.

Scházet vám může i hořčík

Zoufalý nedostatek hořčíku je dalším faktorem, který otokům vesele nahrává. Tento minerál je důležitý pro celou řadu tělesných funkcí, včetně hydratace. Abyste vylepšili jeho hladinku, dopřejte si tmavou čokoládu, avokádo, pistácie, špenát a pořádnou hrst vlašských ořechů. No netvrďte, že vám jich z pečení cukroví pár nezbylo. Můžete ještě něco udělat pro to, aby nenáviděné opuchliny konečně zmizely? No samozřejmě…

Bylinkový pitný režim? Spása z přírody

Věděli jste, že existují zázračné rostliny, jež zabraňují zadržování vody, protože regulují hladiny tělesných tekutin? Jmenovitě se jedná o kopřivu, petržel, pampelišku, přesličku a ibišek. Sáhněte po nějakém z těchto pokladů…

Populární jídelníček Whole30: Zkuste ho ještě dnes

Pikantní zelná polévka

Pikantní zelná polévka

12 hlasů
50min 220 kJ 80 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kapr v bílé omáčce

7 hlasů
55min 439kJ 140 Kč

Jeden z mnoha receptů na přípravu kapra.

Vepřová panenka s rajčaty

1 hlas
1h a 5min 436kJ 180 Kč

Plátky vepřové panenky v pikantní omáčce s rajčaty a papr...