Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Při hubnutí do plavek sáhněte po rajčatovém džusu. Kila půjdou dolů snadněji

Barbora Křížková více informací

Propadla zumbě a harémovým kalhotám. Kdyby mohla, celý den by jedla čokoládu. Vysněná dovolená je v Mexiku po boku přítele Marka. Jako malá chtěla být baletkou.

Zobrazit další články autorky

13. 6. 2018 | Zdraví a diety

Rajčata patří mezi nejoblíbenější druhy zeleniny a rajčatová šťáva či džus nepatří jen do Bloody Mary, ale je to skvělý nápoj, který vám doplní potřebné vitaminy a minerály a zároveň s ním můžete nahradit například jedno denní jídlo. Výsledkem bude nejen štíhlejší pas, ale uděláte i mnohem víc pro své zdraví. Podívejte se na všechny úžasné účinky rajčatového džusu a neváhejte si ho připravit z čerstvých surovin doma.

Rajčata a jejich šťávy poskytují bohatý obsah lykopenu a různých dalších karotenoidů, stejně jako řadu fytochemikálií, vitaminu A, vitaminu B6, vitaminu C, hořčíku, železa a vápníku, což je vynikají koktejl živin, který přináší hned několik obohacení pro náš organismus. 

Redukce hmotnosti

Rajčatová šťáva má vysoký obsah vlákniny a zároveň je bohatá na živiny. Pokud toužíte po štíhlém pase, můžete domácí rajčatovou šťávou nahradit i jedno jídlo denně. Co takhle místo odpolední svačinky si dát zeleninový džus? Nejen díky vláknině, ale i díky stimulaci leptinu, hormonu sytosti, by se dalo říci, že snadno obalamutíte své tělo a i po sklence džusu se budete cítit syti na delší dobu a zároveň dodáte tělu potřebné vitaminy a minerály. 

Snižuje hladinu cholesterolu

Již zmíněná vláknina, která je součástí rajčatové šťávy, může výrazně snížit hladinu cholesterolu špatného LDL cholesterolu, což přispívá i ke zlepšení celého kardiovaskulárního systému. Navíc některé přítomné vitaminy ze skupiny B také optimalizují zdraví srdce a posilují stěny cév, aby odolaly tvorbě plaků. 

Prevence rakoviny

Rajčata obsahují lykopen a ten má mnohem více funkcí, než že dodává rajčatům červenou barvu, může také pomoci zabránit různým druhům rakoviny. Spolu s dalšími přítomnými antioxidanty může lykopen vyhledávat a neutralizovat volné radikály, které způsobují buněčnou mutaci a oxidativní stresu v těle. 

Pro dobrý zrak

Vysoká hladina vitaminu A v této šťávě znamená, že také přispívá ke zdravému zraku. Vitamin A působí jako antioxidant, což snižuje oxidační stres ve středu sítnice, čímž zmírňuje projevy stárnutí. 

Pro zdravé kosti

S pozoruhodnými hladinami draslíku, hořčíku, železa a vápníku je rajčatová šťáva přirozeně prospěšná také našim kostem, kde zvyšuje minerální kostní hustotu. Konzumace rajčatové šťávy je tak dobrou prevencí před vznikem osteoporózy. 

Detoxikace těla

Některé z účinných látek v rajčatové šťávě, jako je například beta-karoten a síra, mohou pomoci stimulovat činnost ledvin a jater, a tím přispívají k urychlení detoxikačního procesu a zvyšují močení, které dále odstraňuje přebytečné soli a tuky z těla. 

Pro lepší trávení

Díky dobrému podílu vlákniny, tato šťáva také zlepšuje trávení, konkrétně peristaltický pohyb střev a současně stimuluje produkci žluči a eliminuje problémy jako zácpa, nadýmání, křeče a nadměrné nadýmání. 

Domácí rajčatová šťáva

Zatímco rajčatová šťáva je dostupná téměř v každém obchodě s potravinami, není od věci si šťávu připravit doma. Získáte tak mnohem více živin než z kupovaného džusu a vyhnete se přísadám jako jsou konzervanty, barviva a zbytečně moc přidaného cukru. Jak na to? 

Budete potřebovat (na 34 porce):  

  • 6–8 velkých rajčat 
  • 2 stonky řapíkatého celeru 
  • 1/4 šálku cibule 
  • 2 lžíce cukru (medu či jiné sladidlo) 
  • 1 lžičku soli 
  • 1/2 čajové lžičky pepře 

Všechny ingredience dejte do hrnce a vařte na mírném ohni přibližně 20 minut, rajčata by měla mít konzistenci jako polévka. Uvařená rajčata případně ještě dochuťte, nechte zchladnout a nakonec důkladně rozmixujte. Hotový nápoj zkonzumujte co nejdříve, nezapomeňte, že je zcela bez konzervantů a v lednici vám vydrží jen pár dnů. 

Zářivý úsměv snadno a rychle. Vsaďte na banány, citron, o...

Salát z kiwi

Salát z kiwi

11 hlasů
30min 495 kJ 85 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kuřecí plátky se šalvějí

12 hlasů
50min 516kJ 126 Kč

Recept na kuřecí plátek, jehož chuť obohatí šalvěj a c...

Květák s hráškem

9 hlasů
35min 503kJ 50 Kč

Lehký oběd, dietní květák s hráškem.