Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Nasbírejte si listy borůvky. Jsou dobré na záněty i vyrážky

13. 6. 2018 | Zdraví a diety

Myslíte si, že borůvkové listy se hodí jen k léčbě otravných aftů? Ani náhodou! Pročistí vám trávicí trakt, zlepší zrak a pomohou od svědivých vyrážek. Přijdou vhod také v případě průjmu a doporučují se i při diabetu 2. typu.

Bude nějakou chvíli trvat, než si skočíte do lesa pro čerstvé, sladké a voňavé borůvky, které se dají využít nejen při pečení a vaření. Co do té doby? Můžete zatím vyrazit alespoň na lov listů – a nejlépe ještě dnes. Věděli jste, že toto přírodní „léčivo“ bojuje proti celé řadě nemocí?

Poklad z lesa, který je teď plně k dispozici

Borůvka černá je bohatě rozvětvený keřík dorůstající do výšky až 50 cm. Roste téměř po celé Evropě, rozšířena je i v západní Asii a Severní Americe. Konkrétně u nás se hojně vyskytuje v nížinách i horských oblastech, a to převážně na kyselých půdách v podrostu jehličnatých nebo bukových lesů. Potkat se dá také v okolí rašelinišť a na skalnatých úbočích.

Borůvkové listy se sbírají dříve, než rostlina začne plodit, tedy od května do června. Následně se suší buď na slunci, nebo v umělých podmínkách, ideálně při teplotě do 40 stupňů Celsia. Dobře usušený materiál si zachovává zelenou barvu a nemá tendence k hnědnutí – to mějte na paměti. Kde všude se vámi získané listy dají uplatnit? Tohle si raději zapište…

Něco na zánět i problémy s trávením

Že borůvčí je dobré jenom na afty? Ale kdepak, i když tento „recept“ je možná ze všech nejznámější. Vzhledem k tomu, že tenhle „prášek“ má výborné protizánětlivé účinky, zaboduje také při průjmových onemocněních – u dětí i dospělých. Borůvkové listy jsou rovněž známé tím, že snižují koncentraci glukózy v krvi, což z nich dělá prvotřídní rostlinný prostředek při cukrovce. Ovšem i v případě zánětů močového měchýře nebo krku vás nenechají ve štychu. Tudíž je dobré mít je v domácích zásobách!

Záchrana od rýmy i dar pro oči

Odvar z listů borůvek zároveň funguje jako dezinfekce trávicího ústrojí. Mezi lidovými léčiteli se hovoří i o tom, že nesmírně prospívá zraku a zatočí s rýmou – tedy za předpokladu, že ho budete inhalovat. Co se týká vnějšího použití, tam je borůvčí účinné hlavně při kožních potížích, jako jsou ekzémy či lupénka.

Triky k urychlení růstu vlasů, které opravdu fungují

Hovězí na víně

Hovězí na víně

16 hlasů
3h a 20min 412 kJ 236 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Hruškový salát

14 hlasů
25min 841kJ 95 Kč

Zimní salát s hruškou, sýrem a ořechy.

Špenátové noky

26 hlasů
35min 849kJ 90 Kč

Rychlá a snadná příprava. Zvládnou i začátečníci.