Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Akné ve vlasech. Proč se tvoří a jak nad ním zvítězit

10. 2. 2019 | Zdraví a diety

Stres, léky, životní prostředí, hormony nebo chemie obsažená v kosmetice. Tohle všechno může zavinit tvorbu pupínků, s nimiž už dávno nebojují jenom dospívající v pubertě. Jak akné ze svých vlasů ale vyhnat? Možností je víc!

Nezasvěcení si myslí, že mít akné na pokožce hlavy je vlastně o dost lepší, než když se nenáviděné uhříky objevují na tvářích, bradě či čele. Je pravdou, že červení nepřátelé jsou ve vlasech opravdu lépe „schovaní“, nicméně přicházejí s vlastními nevýhodami. Pomineme-li bolest při obyčejném česání a kontaktu s hřebenem, jde také o obtěžující svědění nebo nadměrné vypadávání hřívy, které je s tímto problémem úzce spojené.

Odkud vítr vane? Možná geny, možná stres

Bez ohledu na „místo výskytu“ je příčina akné v drtivé většině případů stejná – strůjcem je zhoršená funkčnost mazových žláz pokožky a vlasových folikul. Tomu dle názoru odborníků hodně nahrávají genetické dispozice, hormonální nerovnováha, špatně zvolená kosmetika s obsahem drsnějších chemických látek, užívání některých léků nebo stres. Na seznam viníků patří i životní prostředí, v němž není o škodlivé toxiny nouze. Tedy alespoň tohle hlásí dermatologové. Jak vidno, jistý si není být vůbec nikdo.

Pravidla úspěšné léčby

Co si počít, když si nežádoucí útvary „nahmatáte“? V první řadě zachovejte klid a přestaňte si malovat nejhorší scénáře budoucnosti, ve kterých skončíte s pleší. Ve druhé myslete na důslednou hygienu. To znamená, že po cvičení či větší fyzické námaze je třeba pokožku hlavy umýt, aby ji pot zbytečně nedráždil. Při výběru šamponu však buďte obezřetní a volte takový, který je bez přídavku dráždivé chemie. Co dál?

Vsaďte na vhodné mazání

Na akné se obecně doporučuje pravidelné nanášení kyseliny salicylové. Ta má v popisu práce pupínky vysušit a urychlit jejich hojení. Pokud tomuto řešení nejste nikterak nakloněni, můžete vyzkoušet oplachy jablečným octem ředěným vodou nebo aplikaci oleje tea tree. Jako další možné řešení se jeví maska vytvořená z mletého koriandru a citronové šťávy. Složení a schopnosti obou přísad si s „rudým zlem“ hravě poradí!

Běžné návyky, které nahrávají úzkostným stavům. Na tyhle ...

Vepřová krkovice na víně

Vepřová krkovice na víně

12 hlasů
1h a 15min 720 kJ 210 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Salát s jarní cibulkou

11 hlasů
35min 910kJ 110 Kč

Jarní cibulka v jarním salátu s jarní náladou svěží, č...

Slávky po italsku

6 hlasů
40min 286kJ 244 Kč

Slávky se zeleninou pro gurmány.