Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Návyky, kterými si zbytečně zaděláváte na pálení žáhy

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

11. 2. 2019 | Zdraví a diety

Mlsáte po večerech, a to zejména sladkosti, pečivo nebo tučná jídla? Pak se nedivte, že vás vaše žáha pořádně „trestá“. Hodně tomu přispívá i rychlé stravovací tempo nebo kouření, které si bezprostředně po jídle prostě neodpustíte.

Pálení žáhy neboli pyróza je nepříjemný a obtěžující stav, kdy se kyselý obsah žaludku vrací zpět do jícnu, kde dráždí citlivou tkáň. Za možné příčiny se obecně považuje nedodržování pitného režimu, užívání některých léků nebo nadmíra stresu. Ovšem pozor, tím výčet viníků ještě není u konce, neboť za touhle patálií často stojí i špatné návyky jedince.

Večerní hodování jako chyba. Velká

Není žádnou novinkou, že v pozdních hodinách se trávení značně zpomaluje. Právě proto je konzumace vydatných „laskomin“ poněkud riziková – dokonce z více důvodů. Lékaři připouští, že právě noční výlety do ledničky úzce souvisí s pálením žáhy. A to není vše! Mlsná prý stojí i za zvýšeným krevním tlakem, což zatěžuje kardiovaskulární systém. Za tohle ten pytlík brambůrek, kousek domácího uzeného a pár kostiček čokolády vážně nestojí!

Kouření? I to si dobře rozmyslete

Kuřáci se domnívají, že když si svou potřebnou dávku nikotinu dopřejí bezprostředně po jídle, lépe jim „slehne“. Jaký je ale výsledek? Paradoxně zcela opačný. Tento zlozvyk sám o sobě kyselému refluxu značně nahrává, a to hned po posledním soustu! Cigareta totiž značně naruší „ventil“ mezi jícnem a žaludkem, proto potrava snadněji „cestuje“ směrem vzhůru.

Náklonnost k nevhodným potravinám

I to, co jíte, může vaše trávení hodně ovlivnit. Mezi rizikové potraviny, jež „pálivou obtíž“ mohou rychle odstartovat, patří především smažené pokrmy, uzeniny, majonézy nebo tučné ryby. Z jídelníčku raději vykažte i cibuli, zelí, kapustu, papriky, vejce natvrdo a luštěniny. Nijak vám neprospějí ani sladkosti nebo čerstvé pečivo.

Pospíchat pomalu se vyplácí

A teď se přiznejte, jaké je vaše stravovací tempo? Pokud často spěcháte s tím, že je každá minuta drahá, pořádně si škodíte. Čím rychleji jíte, tím větší je i pravděpodobnost, že vás pálení žáhy prostě nemine. To však není jediná hrozba, s níž si zahráváte! Japonská studie, která byla představena na nedávné konferenci Americké kardiologické asociace (American Heart Association), odhalila, že „kvapní jedlíci“ mají v krvi vyšší hladinu cukru i cholesterolu, což způsobuje náchylnost k obezitě, metabolickému syndromu nebo cukrovce. Nad talířem tedy zvolněte, je to ve vašem nejlepším zájmu…

Co pít při dietě, abyste podpořili spalování kalorií

Salát s vařenými vejci

Salát s vařenými vejci

16 hlasů
40min 1169 kJ 55 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Zapékané brambory se zelím

17 hlasů
1h a 15min 490kJ 85 Kč

Jednoduchý recept na vynikající zapékané brambory se s...

Rybí filé s mangem

10 hlasů
50min 383kJ 160 Kč

Zdravá ryba připravená s mangem a barevnou paprikou.