Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Cukr je bílé zlo. Čím více ho sníte, tím větší šance na rakovinu

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

10. 2. 2019 | Zdraví a diety

Patříte k těm, kdo si život rádi osladí, přičemž se co se množství „bílého zla“ nijak neomezujete? Pak byste si rychle měli uvědomit, že neriskujete jen štíhlé křivky. V sázce je totiž i to nejcennější – váš život!

Statistiky jsou bohužel neúprosné. Podle nich v České republice každoročně onemocní zhoubným novotvarem téměř 100 tisíc jedinců, což je onkologický evropský nadprůměr. V současné době se léčí 840 tisíc našinců také s diabetem, zatímco dalších 250 tisíc o své nemoci nemá ani tušení. Jak je možné, že těmto chorobám podléhá dnes a denně stále více lidí? S poněkud překvapivou odpovědí přichází američtí vědci.

Cukr jako úhlavní nepřítel

To, že lidé v současné době nadměrně sladí, je všeobecně známý fakt, na který lékaři upozorňují neustále. Podle nich z velké spotřeby „bílého zla“ koukají komplikace v podobě nadváhy, dentálních obtíží i vysokého krevního tlaku a cholesterolu. Žádnou výjimkou prý nejsou ani deprese nebo přetížení kardiovaskulárního systému. Už tohle samo o sobě zní jako pádný důvod, proč rafinované sladidlo vykázat ze svého života i jídelníčku. Moderní „mlsná“ populace si však stále nedá říct!

Hrozba z cukřenky, která si nebere servítky

Za pořádné varování, jež by mohlo padnout na pomyslnou úrodnou půdu, lze brát závěry nedávné americké studie, které byly publikovány v magazínu Molecular Cell. Z nich totiž jednoznačně vyplývá, že zvýšená hladina cukru je hlavním faktorem vzniku diabetu, přičemž pacientům s diabetem hrozí dvojnásobné riziko rakoviny, a to zejména tlustého střeva a slinivky břišní. Na základě toho tedy experti neváhají tvrdit, že za nejobávanějšími chorobami, které si každoročně vyžádají ne stovky, ale tisíce životů, stojí sladidlo, s nímž se to jednoduše přehání.

„Byli jsme sami překvapeni z toho, jak úzce souvisí konzumace rafinovaného cukru s rakovinou. Kdyby se lidé zbavili svých špatných stravovacích návyků, ušetřili by si nejen spoustu peněz, ale i utrpení. Vždyť tou nejjednodušší strategií, jak se vyhnout nejhoršímu, je právě prevence, kterou mnozí podceňují,“ vysvětluje výzkumná pracovnice a zároveň spoluautorka výše zmíněné studie Custodie Garcie-Jimeneze. Téma k zamyšlení, viďte?

Běžné návyky, které nahrávají úzkostným stavům. Na tyhle ...

Vepřová krkovice na víně

Vepřová krkovice na víně

12 hlasů
1h a 15min 720 kJ 210 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Salát s jarní cibulkou

11 hlasů
35min 910kJ 110 Kč

Jarní cibulka v jarním salátu s jarní náladou svěží, č...

Slávky po italsku

6 hlasů
40min 286kJ 244 Kč

Slávky se zeleninou pro gurmány.