Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Léky proti bolesti zvyšují riziko srdečních zástav

14.03.2019 | Zdraví a diety

Vzít si prášek, když něco zabolí? To je běžná praxe, nad kterou se mnozí nijak zvlášť nepozastavují. Ale rozhodně by měli! Právě takové řešení problému prý může člověka ohrozit i na životě. Jako vážně?

Máte ve zvyku řešit bolístky farmaceutickými medikamenty? Je fakt, že taková migréna, otoky nebo nepříjemné trable s pohybovým aparátem mohou jednomu pěkně „zatopit“. Na druhou stranu, první pomoc v podobě protizánětlivých prášků známých pod zkratkou NSAID ovšem není tak docela nevinná, neboť přináší vedlejší účinky. Konkrétně se mluví o pálení žáhy, žaludečních vředech, vysokém krevním tlaku, alergiích či jaterních poruchách. Tím ale výčet hrozeb nekončí. Tabletky, na něž v krizi sází většina lidí, prý mohou i zabíjet!

Řešení problému, které si nechte raději ujít

Poznatky výzkumu zveřejněné v odborném časopise British Medical Journal hodně šokují. Vyplývá z nich totiž, že běžná medicína proti bolesti, kterou každá lékárna vydává ochotně i bez předpisu, souvisí s vážnými srdečními problémy. Připadá vám to jako zcela nepravděpodobná informace? Jste přesvědčení o tom, že se v tomhle vědci prostě museli splést? Pak vám následující řádky na klidu rozhodně nepřidají.

Smrtelný koktejl, co je snadno k dispozici?

Speciálně sestavený tým složený z předních evropských expertů do své rozsáhlé studie zahrnul celkem 450 tisíc osob z Velké Británie, Finska i Skotska. Když se odborníci zaměřili na zdravotní stav, stravovací návyky i životní styl respondentů, přičemž je zajímala také spotřeba výše zmíněných léků, dospěli k jednoznačnému názoru. Podle nich většina těchto nabízených prostředků zvyšuje riziko srdečních záchvatů o celých 50 %!

„Lidé by měli užívat protizánětlivé léky proti bolesti pouze v případech, kdy je to opravdu nezbytné. Rozhodně bych je nedoporučovala osobám, které v minulosti měly nějaké potíže s kardiovaskulárním systémem. Fakt, že tyto drogy můžete snadno koupit, zdaleka ještě neznamená, že jsou pro vás bezpečné,“ varuje spoluautorka studie a zároveň kardioložka působící v kodaňské univerzitní nemocnici Anne Vinggaard Christensen. Tak z toho mrazí, viďte?

Důvody, proč jíst pravidelně brazilské ořechy

Rizoto s pórkem a slaninou

Rizoto s pórkem a slaninou

21 hlasů
50min 570 kJ 164 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Bramboračka

13 hlasů
45min 326kJ 75 Kč

Bramborová polévka s divokým česnekem.

Tuňákové karbanátky

10 hlasů
60min 827kJ 150 Kč

Rybí karbanátky se zeleninou.