Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Hloh je bylinkou pro seniory. Jak působí na jejich zdraví

10. 6. 2019 | Zdraví a diety

Zaujal vás keř nebo strom, celý obalený bílými drobnými kvítky? Je jeho vůně zvláštní? Pravděpodobně se jedná o hloh obecný. Už ve středověku se mu přisuzovala magická moc. Ochraňoval dům před nezvanými hosty a energetickými upíry. K čemu ho dnes můžete použít právě vy?

Hloh obecný (Crataegus laevigata nebo Oxyacantha) dorůstající výšky až 7 metrů, který kvete v období od května do června, roste v celé Evropě, a to od nížin až po hory. V českých zemích se vyskytuje poměrně hojně v zahradách, na mezích, loukách, u lesů nebo podél silnic, na stráních či okrajích lesů, kde vytváří souvislé houštiny. Poznáme ho podle šedavě zbarvených větví s laločnatými listy a ostrými trny délky až 2,5 centimetru. Z květů se na podzim vyvinou červené eliptické plody, tak zvané malvice či hložinky.

Bylinka nejen pro seniory

Hloh obecný je považován za přírodní lék při srdečních problémech. Snižuje krevní tlak, uvolňuje stres, pomáhá při bušení a slabosti srdce i nespavosti. Působí protiskleroticky, posiluje cévy, má antioxidační účinky. Tinktura z pupenů hlohu zmírňuje návaly horka v menopauze. Hloh jako bylinka je vhodný pro seniory s diagnózou Cor senille, tedy unaveného srdečního svalu. Jde o nemoc, kdy srdce bije velmi rychle i v klidu, aniž k tomu má zjevný důvod.

Vhodná doba na sběr

K léčebným účelům se používají sušené květy, listy a plody, přičemž se sbírá bílý, částečně rozvinutý květ hlohu s listy. (Plody mají také léčivé účinky, jen o něco slabší.) Zcela vyzrálé, sytě červené plody se sbírají na podzim během září a října (po přemrznutí jsou chutnější).

Čaj, odvar nebo tinktura

Z květů a plodů se dá připravit bylinný čaj. Čajovou lžičku sušené drogy zalijte 200 ml vroucí vody, nechte 5 minut odstát, přeceďte a pijte teplé třikrát denně. Nahořklou chuť vylepšete medem.

Na odvar použijte 2 polévkové lžíce sušených plodů a 500 ml vody. Sušené plody zalijte vodou, přiveďte k varu a vařte přibližně 10 minut. Hlohový odvar pomáhá při ledvinových kamenech. Je libo spíš tinkturu? Sušené plody zalijte alkoholem a láhev důkladně uzavřete. Uložte na chladné a tmavé místo na 3 týdny a každý den protřepávejte. Užívejte 3x denně po 20 kapkách. Sluší se uvést, že obecně se účinky hlohu dostaví až po delším čase.

Na druhou stranu nemá toxické ani jiné nežádoucí účinky, ale při užívání léků na srdce je třeba kombinaci s hlohem konzultovat s lékařem, neboť může ovlivnit jejich působení. Nepodávejte dětem mladším 12 let, kojícím a těhotným ženám.

Příliš mnoho make-upu ucpává póry a prohlubuje vrásky

Penne s kuřecím masem

Penne s kuřecím masem

1 hlas
2h a 0min 482 kJ 200 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Brokolice se sýrovou omáčkou

15 hlasů
35min 275kJ 65 Kč

Jednoduchý recept na přípravu brokolice se sýrovou omá...

Okurkový salát s oříšky

4 hlasy
20min 679kJ 70 Kč

Jemně pikantní asijský okurkový salát.