Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

První pomoc při spálení na slunci: Využijte i kokosový olej

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

24.06.2019 | Zdraví a diety

Plavková sezona je už v plném proudu. S touhou po krásném opálení často zapomínáme na správnou ochranu kůže. Prevence v podobě krémů s vysokým faktorem je samozřejmost. Co ale dělat, když už pokožka nehezky zarudla a při doteku nepříjemně pálí?

Svědění a bolest, to jsou příznaky nešetrného opalování. Všichni víme, že si ten krém na sebe máme namazat a také mazání opakovat. Někdy to ale tak docela nevyjde. Co pak? S mírnými spáleninami, jak je dobře známe, si člověk poradí i doma.

Voda jako lék

Jakmile zjistíte, že jste se spálili, dejte si osvěžující vlažnou nebo mírně studenou sprchu. Osvěžíte a ochladíte organismus a také pokožku zbavíte všech nečistot a zbytků opalovacího krému. Vodu doplňte i vnitřně. Dodržujte pitný režim, hydratace organismu zevnitř je v tomto případě to nejdůležitější. Pokračujte se studenými obklady, použít můžete odvar ze zeleného, černého, nebo heřmánkového čaje, skvěle poslouží i borová voda. Dalším tipem je obklad z vody a octu, který by měl zmírnit svědění.

Mléčné výrobky zklidní zarudnutí pokožky

Ulevte si od bolesti mlékem, jogurtem, tvarohem, kefírem nebo syrovátkou! Kyselina mléčná v nich obsažená dokáže se spáleninami divy. Zchladí postižená místa, rychle uleví od bolesti a hojení se urychlí. Mléčné obklady za chvíli setřete nebo pokládejte přes textilii. Vyvarujte se jejich uschnutí na spálené citlivé pokožce. Koupel v mléce nebo kefíru vylepšete přidáním ovesných vloček, ty mají na pokožku obzvláště blahodárný vliv.

Kokosový olej i okurka

Dalšími tipy na zarudlou pokožku je blahodárné aloe vera nebo kokosový olej. Pomoci by měla i nakrájená okurka, kterou přiložíte na postižená místa. Přikládat lze i hypermangan, nebo si udělat koupel s jednou sodou. S dalšími pomocníky vám poradí v lékárně. Existují produkty přímo po opalování nebo rychlá pomoc při spálení s obsahem panthenolu.

Vždy platí, že se dobré zaměřit se na prevenci. Je-li už pozdě, jednejte okamžitě. Dokud spálenina nezmizí, vyhýbejte se sluníčku velkým obloukem a příště si dejte velký pozor. Každá spálenina se na kůži podepíše v podobě pigmentových skvrn. A navíc spálení kůže zvyšuje riziko pro vznik kožních nádorů! A pozor, pokud se ale na vaší pokožce objevují puchýřky, nebo je zbarvena až do ruda, obraťte se na odbornou pomoc lékaře a raději neexperimentujte.

Zdroje vitaminu B, které se vyplatí zařadit do jídelníčku

Grilované jehněčí kotletky

Grilované jehněčí kotletky

11 hlasů
45min 637 kJ 280 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Jehněčí na kardamomu

9 hlasů
2h a 20min 542kJ 420 Kč

Jehněčí kotletky,  mrkev a cibule s kořením chilli.

Telecí maso s olivami

14 hlasů
1h a 45min 417kJ 199 Kč

Telecí kostky s plátky citrónu a olivami.