Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Tajemství krásy a zdraví celebrit: Manukový med

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

25. 6. 2019 | Zdraví a diety

Je to král medů, který milují sportovní hvězdy, filmové a televizní celebrity. Co je na manukovém zázraku tak výjimečného? Scarlett Johansson i Novak Djokovič mají jasno!

Manukou nazývali původní obyvatelé Nového Zélandu stálezelený keř s bíle či růžově kvetoucími květy. Jeho český název je balmín metlatý (Leptospermum scoparium). Právě z jeho květů sbírají včelky neobyčejný nektar plný hodnotných látek bohatých na éterické oleje. Ten se pak mění na neobyčejný med, který lidé milují pro známé antimikrobiální vlastnosti.

Zázrak, nebo přelud?

Někteří odborníci se dokonce domnívají, že tento druh medu může posílit imunitní systém a dokonce zlepšit zdraví střev. Ostatně, používá se také při hojení ran v nemocnicích a ke zklidnění zánětlivých stavů kůže, jako je ekzém a lupénka. Někteří jím uklidňují i bolest v krku a léčí přetrvávající infekce horních cest dýchacích.

Ve skutečnosti nový výzkum z britské Univerzity Swansea ukazuje, že manukový med může nabídnout antibiotickou alternativu k léčbě respiračních infekcí rezistentních na antibiotika, a to zejména smrtelných bakterií, které se vyskytují při infekcích cystickou fibrózou. Podle zjištění vědců uvedený přírodní zázrak také zlepšuje aktivitu některých antibiotik.

Vzhledem k těmto legendárním zdravotním vlastnostem není žádným překvapením, že lidé se zdravotními problémy jsou ochotni zaplatit v přepočtu až 4 300 korun za sklenici tohoto zlatého nektaru. Není totiž tajemstvím, že na popularitě mu přidává i přízeň celebrit.

Známí obdivovatelé

Americká televizní hvězda Kourtney Kardashian se v roce 2017 zamilovala do manukového medu proto, že prý vyživil její pleť jako nic jiného. Však se taky posléze stala globální velvyslankyní pro jistou značku zlatého standardu. Ostatně, není sama, kdo si na téhle potravině tak trochu ujíždí. Světová tenisová jednička Novak Djokovič říká, že každý den konzumuje dvě lžičky manukového medu. Stejně jako americké herečky Scarlett Johansson a Gwyneth Paltrow. Ale není to všechno jenom pozlátko?

Laboratorní testy ukazují, že med má skutečně antimikrobiální vlastnosti – to znamená, že zabíjí bakterie. Nicméně, smutnou zprávou je, že obchodníci med ředí, a navíc neexistuje žádný relevantní způsob, jak tomu zabránit. Aspoň zatím. V současnosti se připravují předpisy pro důkladnější označování sklenic, díky kterému by spotřebitelé mohli zjistit, zda je jejich med skutečný nebo ne. Ale i tak není všem dnům konec.

Každý manukový med by měl mít číslo ukazující hladinu účinné látky, methylglyoxalu (MGO). Čím je číslo vyšší, tím silnější jsou antimikrobiální vlastnosti. Například hodnota MGO 300 je desetkrát silnější než u medu s hodnocením MGO 30.

Holení v zimě: Na co byste si měla dát pozor

Fazole na červeném víně

Fazole na červeném víně

11 hlasů
1h a 10min 460 kJ 95 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Salát z červené rýže

8 hlasů
35min 544kJ 65 Kč

Rýžový salát s pomeranči.

Bohatý podzimní salát

8 hlasů
60min 185kJ 99 Kč

Vitamínová podzimní dobrota.