Prostreno.cz

Síla podzimních bylinek má pevný historický základ

Byliny a koření v historii lidstva prokázaly neuvěřitelné léčivé i kulinářské schopnosti. Které z nich vám budou užitečné právě teď na podzim? Využijte sílu zázvoru, česneku nebo šalvěji. Vyhnete se nemocem i podzimním splínům!

Astronomický podzim nastane 22. září v 15 hodin a 30 minut. Tento čas si lidé obvykle spojují s pestrými barvami, chladnějším počasím i nemocemi. Na ty se však dá vyzrát – s pomocí přírody. Tyhle poklady určitě doma musíte mít!

Zázvor

Zázvor má protizánětlivé vlastnosti a může léčit nevolnost. Bývá jedním z nesmírně důležitých komponentů alternativní medicíny a rozumí si s česnekem i kajenským pepřem, dalšími bojovníky proti podzimním potížím.

Kajenský pepř

Kajenský pepř obsahuje aktivní složku kapsaicin, která pomáhá snižovat chuť k jídlu a naopak zvyšovat spalování tuků, což se hodí těm, kdo přes léto trochu přibrali. Tohle koření zároveň působí proti chřipce a nachlazení. Ve skutečnosti rozpouští a uvolňuje hlen.

Česnek

Česnek je bylinkou i kořením. Bývá domovinou alicinu, který je zodpovědný za jeho zdravotní účinky i výraznou vůni. Pokud potřebujete bojovat proti nemoci, zejména v případech běžného nachlazení, je pro vás česnek to pravé. Nejen, že zabojuje proti virům, ale také sníží hladinu cholesterolu.

Skořice

Voňavá skořice má antibakteriální a antifungální vlastnosti, které pomáhají snižovat riziko infekcí. Upřít se jí nedají ani pozitivní účinky na snižování hladiny cukru v krvi. Souběžně s tím skořice bojuje proti zánětu a je skvělým kořením pro diabetické pacienty.

Šalvěj

Málo světla, zima a vlhko. Přesně tohle lidi vede k podzimním splínům, tolik typickým pro měsíce září, říjen a listopad. Co s tím? Stačí do jídel přidávat šalvěj, která krotí deprese a navozuje optimismus. Mezi její další výhody patří i to, že vyniká antimikrobiálními vlastnostmi, které ničí mikroby a podporují růst zubního plaku. Nemáte-li ji po ruce, využijte podobných účinků meduňky nebo oregana.

Kurkuma

I kurkuma nabízí silné protizánětlivé účinky. Jedná se o skvělý antioxidant, který pomáhá zvýšit množství antioxidačních enzymů těla. A díky kurkuminu zmírňuje deprese.

Celkem 0 komentářů

Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro účast v testování se registrujte nebo přihlaste.

Přihlásit se přes Bety Registrovat