Prostreno.cz

Nápravu popraskaných rtů slibují i prostředky z kuchyně

​Máte suché a popraskané rty, které moc parády nenadělají? Sůl, cukr a med to vyřeší! Nebo použijete raději kokosový olej?

Suché a popraskané rty patří ke klasickým podzimním nešvarům. Zrovna tento estetický problém řešíte? Pak jste zřejmě dost podcenili prevenci. Odborníci varují, že téhle nepříjemné patálii jde naproti každý, kdo si rty venku často olizuje, nepije dostatečné množství vody a používá balzámy s obsahem dráždivých látek. Jenže co s tím, když už se stalo? Hlavně klid. S nápravou pomohou prostředky, které máte v kuchyni. Čím začít?

Prvním bodem je peeling

Odlupující se kůže nebudí jen neestetický dojem. Zabraňuje také absorpci látek, které jsou k regeneraci klíčové. Je tedy potřeba provést peeling, co tenhle nepořádek „uklidí“, čím samozřejmě podpoří i následné hojení. Pokud se ptáte, jak na něj, i v tomto případě si vystačíte s domácími zásobami. Stačí totiž smíchat jednu polévkovou lžíci cukru nebo mořské soli se stejným množstvím olivového oleje. Pro snadnější aplikaci můžete takto vytvořený peeling nanášet pomocí vatového tamponu, se kterým budete po ústech chviličku „kroužit“. Už po absolvování tohoto kroku zjistíte na pohled i dotek, že se situace razantně zlepšila. Tak teď už léčbu jen dotáhnout do zdárného konce. A od toho jsou tu tihle spojenci.

Kokosový olej chrání nejen před větrem

Ve srovnání s jinými částmi těla mají rty podstatnou nevýhodu, kterou je snížená ochranná bariéra. To znamená, že jsou na nepříznivé vnější vlivy mnohem citlivější, čehož mohou využít i bakterie. Ale nebojte, zatnout tipec jim samozřejmě můžete. Vždyť své služby nabízí kokosový olej! Ten hloubkově hydratuje a podporuje hojení. Z několika studií také vyplývá, že podstatně zlepšuje ochrannou funkci kůže, zatímco působí antibakteriálně a protizánětlivě. Jako domácí regenerační „balzám“ je tedy olej z kokosů dobrou volbou. Ale jestli vám nedávno došel a nestačili jste si opatřit nový, sáhněte po náhradní alternativě.

Med se nemusí jen jíst

Naprosto nepřekonatelným lékem na popraskané rty je i „obyčejný“ med. Vyplývá to nejen ze zkušeností našich předků, ale i závěrů studie uskutečněné profesím sdružením American Academy of Dermatology. Její autoři poukazují na to, že zmíněné sladidlo zabraňuje infekcím, poskytuje výživu, zabraňuje dehydrataci a urychluje regeneraci poškozených buněk. Tak s ním rozhodně nešetřete!

Zdroje: healthline.com, nih.gov, aad.org

Celkem 1 komentářů

Tip na večeři

Více tipů

Zelená polévka

(4 hlasů)

Pečené batáty

(7 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat