Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Důležité věci, na které zapomínáme po cvičení

Pavla Horáková více informací

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

10.09.2019 | Zdraví a diety

Konečně jste našli pro sebe ten pravý sport? Gratulujeme! Pohyb je pro lidské zdraví velmi důležitý, ovšem není dobré si myslet, že sotva se za námi zavřou dveře tělocvičny/fitness centra apod., jsme sportovní aktivitou splnili veškeré závazky vůči svému tělu.

Doba bezprostředně po cvičení vyžaduje několik úkonů, na které často zapomínáme (čímž našemu organismu můžeme ošklivě zavařit).

Co je tedy nutné ještě učinit po cvičení?

Nechat si chvilku na vydechnutí a „vychladnutí“

Následkem intenzivního pohybu dochází ke zvýšení srdeční činnosti a vyššímu krevnímu tlaku. Proto bychom si měli po cvičení dopřát dostatek času na pořádné vydechnutí. Ale pozor, neznamená to, že bychom měli sedět a nic nedělat! Spíš zvolte přiměřený pomalý pohyb, který postupně vrátí váš srdeční tep opět do normálu (chůze, vydýchávání, protahování...).

Protáhnout pořádně svaly

Postupně se ukazuje, že pořádné protažení bychom měli našim svalům dopřát i po samotném pohybu. Důvod je jednoduchý – snížíme pravděpodobnost, že nás druhý den budou bolet. A tím naopak zvýšíme pravděpodobnost, že se do posilovny apod. vydáme i příště.

Dát si svačinku

Při pohybu vydáváme spoustu energie (její množství samozřejmě závisí na druhu sportu), a tak je třeba nějakou tělu nahradit. Rozhodně po cvičení nehladovte! A po čem sáhnout? Ideální je kombinace proteinů a sacharidů, tak zkuste třeba kvalitní bílý jogurt s hrstí ovoce!

Osprchovat se a vzít si čisté oblečení

Pokud nemáme posilovnu/tělocvičnu v naprosto těsném sousedství svého domu/bytu, je nezbytné se osprchovat a převléknout. Nejen proto, že si od vás v hromadné dopravě každý odsedne, ale i proto, že zůstávat v propoceném a vlhkém oblečení nahrává množení nejrůznějších bakterií a kvasinek. A kromě toho snadno nastydnete, když vás v mokrých svršcích ofoukne vítr.

Vyhýbat se alkoholu

Zajít s přáteli z tělocvičny na „něco ostřejšího“ je poměrně nebezpečná chyba. Alkohol vypitý bezprostředně po sportovním výkonu zpomaluje svalovou regeneraci, navíc dehydratuje organismus a může zvýšit riziko vzniku krevních sraženin. Minimálně 30 minut po ukončení pohybové aktivity proto pijte vodu.

Varovná znamení, že nemáte dostatek vitaminů

Čočková polévka s řeřichou

Čočková polévka s řeřichou

14 hlasů
55min 329 kJ 70 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Salát ze zelí s pomerančem

8 hlasů
1h a 20min 354kJ 50 Kč

Výborný recept na přípravu salátu z červeného zelí.

Dušený králík v červeném víně

6 hlasů
1h a 15min 150kJ 250 Kč

porce králíka obalené v mandlové mouce, dušené v červeném...