Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Největší nástrahy ve vaší koupelně: Tohle je o zdraví

Petra Blažková více informací

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

28. 9. 2019 | Zdraví a diety

Na otázku, co nám hrozí v koupelně, většina lidí odpoví, že uklouznutí ve sprše či vaně a utopení. To je jistě pravda, to jsou nejvážnější rizika pro naše zdraví. Ale existují i další nástrahy, které na nás v koupelně číhají.

A jsou to nástrahy, za které si většinou můžeme sami. Jak tedy v koupelně předejít nejrůznějším komplikacím?

Nezavírat dveře

Nechejte po umytí koupelnu pořádně větrat. Kde je vlhko, tam se moc dobře daří nejrůznějším mikrobům a plísním. A ty pro naše zdraví dvakrát prospěšné nejsou…

Nezatahovat závěs u sprchy

Máte-li ve sprchovém koutu či u vany závěs (ať už plastikový nebo textilní), roztáhněte jej po koupeli tak, aby měl šanci vyschnout, ale rozhodně jej nezatahujte po celé délce vany či koutu! Opět byste za závěsem uvěznili vlhko a s ním nejrůznější bakterie či plísně.

Nenechávat kartáček na umyvadle

Mít na umyvadle jen tak postavený nechráněný zubní kartáček je chyba. Zvláště pokud máte koupelnu spojenou s toaletou – při splachování ve vzduchu lítají nejrůznější mikrobi, které by se vám do pusy rozhodně neměli dostat! A i když záchod v koupelně nemáte, stejně byste měli kartáček lépe chránit. Mimochodem, umělohmotný kryt také není ideální, drží se kvůli němu ve štětinách vlhkost a mikrobi s plísněmi jen bují… Raději zavírejte kartáček do skříňky.

Nepít ústní vodu z lahve

Když už jsme u ústní hygieny, i když nám výrobce ústní vody radí, abychom odměřili množství přípravku pomocí víčka, neznamená to, že bychom měli vodu z víčka deponovat přímo do svých úst. A to samé platí i o používání vody přímo z lahve! Bakterie, které ve vaší puse bydlí, totiž na láhvi či víčku zůstanou, pěkně se rozmnoží a vy s každým dalším použitím vody do svých úst přidáváte další a další mikroby.

Zapomenout na vatové tyčinky

Jak si čistíte uši? Pokud používáte vatové tyčinky, tenhle zvyk raději změňte. Můžete si jimi totiž nepěkně ublížit – jsou tenké a poměrně špičaté, takže pokud vám „ujede“ ruka a vy s tyčinkou dosáhnete příliš hluboko do ucha, hrozí vám zranění. Nejlepší je použít k čištění ucha žínku a prsty.

Pravidelně měnit ručník

Ručník by měl po použití vždy pořádně vyschnout, kromě toho je důležité jej pravidelně měnit. Nikdy byste rovněž neměli používat cizí ručník. I když jej vlastně používáte jen umytí, není jisté, že jste dokonale čistí (nebo že je dokonale umytý majitel ručníku, který jste si půjčili).

Nepít teplou vodu

Teplá voda je užitková, nikoli pitná. A tak pokud si při sprchování občas loknete, můžete si zadělat na nepěkný zažívací problém. A kromě toho není hlavice sprchy nejčistší věc na světě…

Od nepříjemné zácpy uleví i správně zvolený čaj

Vepřové kotlety s hruškami a pomerančovou omáčkou

Vepřové kotlety s hruškami a pomerančovou omáčkou

15 hlasů
1h a 20min 508 kJ 155 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Špagety s dýní

13 hlasů
60min 442kJ 110 Kč

Špagety s dušenou dýní.

Treska s mrkví

11 hlasů
50min 370kJ 90 Kč

Vařená ryba s mrkví.