Prostreno.cz

Jahody

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny1g
sacharidy7g
tuky0g

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    1g
  • Sacharidy:

    7g
    • Cukry:

      4,00g
  • Tuky:

    0g
  • Vláknina:

    2g

Aktivita pro spálení: 31 kcal

3

minut jízdy na kole

2

minut běhu

9

minut uklízení

Kdo by neznal léto plné sladkých a šťavnatých jahod. Jako děti možná vzpomínáte na jahody s cukrem a šlehačkou, na rohlík s jahodovou marmeládou nebo na knedlíky plněné kusy červených jahod. Jahody jsou v naších krajích velmi oblíbené. Jsou plodem rostliny zvané Jahodník. Jedná se o rostlinu z čeledi růžovitých.  Jahody mají jasnou červenou barvu a tvar jako srdce. Díky různým kultivarům existuje také široká škála velikosti jahod. Jahodník můžeme zařadit mezi trvalé rostliny. Jakmile je zasadíte jeden rok, ať už na zahrádku do záhonu nebo na balkon do květináče, budou nést své ovoce i další roky. Zahradní jahody se poprvé vypěstovali koncem 18. století v Bretani ve Francii. K nám se dostaly až v 19. století. Na farmářských trzích snad nenajdete farmáře, který by se v hlavní sezóně nepyšnil tímto drobným ovocem. Věděli jste, že průměrnou jahodu zdobí až 200 semen zvenčí? Již staří Římané věděli, že jahody mají léčivé účinky a tak je používali téměř na všechno, proti depresím, horečkám, bolestem v kroku, ledvinovým kamenům. Naopak později ve Francii věřili, že jahody jsou mírné afrodiziakum a podávají se tak novomanželům při snídani nebo obědě.

Konzumování jahod

Asi každý z nás zná jahodovou marmeládu, která je prostě úžasná. Jahody lze konzumovat jak v syrovém stavu např. jen tak přímo utrhnuté ze zahrádky nebo obalené v čokoládě, a také se šampaňským. Často je používáme k ozdobě nejrůznějších sladkých dortů, výrobě oblíbené jahodové zmrzliny a zmrzlinových dortů. Jahody lze také tepelně zpracovat a připravit tak velmi chutné marmelády, ovocné náplně nebo je jen tak zavařit a udělat z nich kompot. Kdo by neznal skvělé jahodové knedlíky od našich babiček. Kdysi nebyl takový dostatek jahod v obchodech po celý rok, jak je nyní. Proto lidé často drobné sezónní ovoce zavařovali a uschovali si tak bohatou letní úrodu na zimní období. Díky svému aroma, jsou používány často také jako přísada do nejrůznějších bonbónů, žvýkaček, ale i kosmetiky.

Využití v kosmetice

Kosmetické přípravky, které využívají přírodní síly jahod, jsou především nejrůznější krémy k léčbě akné a proti vráskám a krémy, které podporují elasticitu pokožky. Jahody obsahují kyselinu ellagovou, která zabraňuje vzniku vráskám. Stopy jahod najdeme taky v pleťových maskách, peelingových maskách a regeneračních krémech. V kosmetice jsou jahody využívány nejen díky svému složení, ale také díky své aromatické vůni, která skvěle podtrhuje tóny některých parfémů nebo krémů.  

Zdravotní účinky jahodníku

Jahody jako plody skvěle snižují vysoký krevní tlak. Kdo trpí onemocněním zvaným „DNA“, pro ty jsou skvělým doplňkem stravy. Obsahují nejrůznější živiny a vitamíny, nejvíce vitamínu C (množství se dá přirovnat k citrusovým plodům), draslík, kyselinu listovou a mangan. I když jsou jahody velmi sladké, jsou nízkokalorické a pro diabetiky vhodné, neboť snižují hladinu cukru v krvi. Nejen plody jahod se dají spotřebovat, ale také listy jahodníku. Pokud zalijeme listy jahodníku vroucí vodou, získáme odvar, který napomáhá dobrému trávení, při problémech s průjmy, zlepšuje látkovou výměnu a působí blahodárně proti ledvinovým kamenům.  Jahody obecně podporují metabolismus a říká se, že lidé, kteří si před cvičením dají menší množství jahod, spálí více kalorií.

Pěstování

Je obecně známo, že jahody se sklízejí výlučně ručně.  Sklizně probíhají od června až po srpen. U nás existuje plno menších farem, kde se upřednostňuje samosběr. Pro farmáře to znamená nižší náklady a pro zákazníky „zážitek“ -  touha po samosběru a výběru těch nejlepších kousků. Mezi země, které vypěstují nejvíce jahod lze zařadit našeho blízkého souseda Polsko, dále pak z evropských zemích jsou to Francie, Itálie, Španělsko a ze zaoceánských zemí - USA. V České republice se pěstují jahody jednoplodící a stáleplodící (dvakrát do roka). Rostliny většinou uchováváme 1-4 roky. S výsadbou jahodníků do záhonů začínáme na podzim, ideálně srpen a září. Pokud nevyšel čas výsadby na podzim, lze vysázet jahodníky i brzy na jaře.  Jahodník je velmi přizpůsobivý. Této rostlině vyhovují téměř všechny typy půdy a slunečná strana. Pokud se nám v záhonu plném jahodníku vyskytuje velké množství plevelu, lze použít na vykrytí netkanou textílii nebo přírodní slámový mulč, který skvěle chrání před deštěm, znečištěním a mrazy. Nemáte zahradu? Vůbec nevadí, jahodníky se skvěle uchytí také v obyčejných truhlících u vás na balkóně. Stačí jen slunné místo a pravidelná zálivka.

Skladování 

Záleží, v jaké formě chceme jahody skladovat. Čerstvé plody jsou velmi choulostivé na dlouhodobé skladování, v lednici nám pár dní vydrží, ale určitě je lepší je konzumovat co nejdříve. Pokud bychom chtěli přece jen dlouhodobě jahody skladovat, pak jedině ve formě zmražení, tak ale ztratí trošku na vůni a konzistenci nebo pak zavařováním.

Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat