Prostreno.cz

Stévie

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny0g
sacharidy0g
tuky0g

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    0g
  • Sacharidy:

    0g
    • Cukry:

      g
  • Tuky:

    0g
  • Vláknina:

    0g

Aktivita pro spálení: 19 kcal

2

minut jízdy na kole

1

minut běhu

5

minut uklízení

Během posledních pár let se klasický bílý řepný cukr nahrazuje nekalorickými sladily. Stévie je jedno z nejznámějších nekalorických sladidel. Často je nazývána jako sladký list. Tato subtropická víceletá rostlina pochází z Paraguaye od tamních indiánů, kde roste v nadmořských výškách od tří set metrů. Někdy se jí také říká „sladidlo indiánů“.  Stévie se začala využívat jako sladidlo, ale i jako lék, od  16. století. Mezi největší pěstitele stévie řadíme Brazílii, Paraguay, Japonsko a Čínu. Ve světe existuje na 150 druhů stévií. V Evropě se objevila díky Španělům, kteří ji dovezli v 16. století z Paraguaye. Jedná se o trvalkovou hustou zelenou bylinu dosahující výšky až 80 cm s krásnými drobnými bílými květy. Rostlině se daří především v teplém tropickém až subtropickém podnebí. Sladidlo je získáváno je získáváno z listů stévie, které mohou být využity čerstvé nebo lépe spíše sušené pro oslazení nápojů nebo jako ozdoba sladkých dezertů a dortů. Stévie je čistě přírodní sladilo. Je až 200x sladší než klasický bílý cukr. Neobsahuje žádné sacharidy. Je tak vhodná jak pro diabetiky, tak i pro ty, kteří bojují s nadváhou. Přispívá nejen k redukci váhy, ale i jejímu udržení. Ovšem, ne každému ale stévie vyhovuje díky své typické chuti.  Stévii lze nyní již zakoupit jak v tekuté formě, tak i v práškové nebo ve formě tablet. Použití tohoto sladidla je stejné jako u klasického cukru. Můžete s ním péct, sladit nápoje, čaje.

Blahodárný vliv na zdraví

Stévie bývá využívána velmi často také pro své léčivé účinky. Snižuje riziko vzniku zubního kazu, reguluje tvorbu bakterií v ústní dutině a tlumí chuť na sladké, u kuřáků snižuje chuť na cigarety. Chrání také před vysokým tlakem a podporuje trávení. Působí blahodárně proti únavě, depresím. Použití lístků stévie je prý účinné pro rychlejší hojení ran a vstřebávání jizev. Listy stévie obsahují podíl vlákniny, proteinů, hořčíku, železo, vápník, hořčík a další.

Využití

Ve velké míře se dnes začíná toto přírodní sladidlo používat zejména v potravinářském průmyslu a to především k oslazení nealkoholických nápojů, džusů, mléčných výrobků, sirupů. Využití našla stévie také při výrobě žvýkaček, nejrůznějších zubních past a ústních vod. Jelikož se dá stévie použít také při vysokých teplotách, lze toto sladidlo využití i pro pečení buchet, koláčů. Výrobky, které jsou slazeny výlučně stévií, poskytují sladkou chuť a málo sacharidů, což je velmi důležité pro lidi s cukrovkou. Stévie je totiž bez kalorií a nezvyšuje tak hladinu cukru v krvi.  Díky své sladké chuti je stévie využívána také v přírodní kosmetice při výrobě balzámů nebo lesků na rty.

Dá se pěstovat i u nás?

Pokud se rozhodnete pěstovat stévii, mějte na paměti, že je to rostlina, která má ráda teplo a vlhko, nejlépe ji bude ve skleníku nebo v bytě v květináči, a to co nejblíže k oknu. Má ráda pravidelnou zálivku a hnojit lze klasickým hnojivem určeným pro bylinky. S výsadbou do květináče můžete začít už v březnu. Pokud vystoupá vnitřní teplota v bytě nebo ve skleníku k 20-25°C, začnou semínka klíčit. Sklizeň nastává při vyrašení prvních bílých květů. Jakmile tyto květy odkvetou, začnou listy i stonek usychat. Pokud budete stévií množit, tak nejlépe řízkováním. Vzhledem k tomu, že se jedná o subtropickou rostlinu, nemusí se pěstování stévie vždy podařit. Nevěšte hlavu, však toto přírodní sladilo je již dostupné nejen v obchodech se zdravou výživou, ale i lékárnách a někdy i v klasických obchodních řetězcích.

 

Vložit můj recept

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Omeleta s brokolicí

(26 hlasů)

Snídaně z lásky

(38 hlasů)

Omeleta se sýrem

(8 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat