Prostreno.cz

Pochutnejte si na správně vychlazeném víně a sektu

Teploty snad za pár dní porostou a s nimi i touha po skleničce dobře vychlazeného nápoje. Co ale znamená „dobře vychlazené“ v případě vín a sektů? Je pro červené ideální pokojová teplota a dovoluje vinná etiketa víno s ledem? Přečtěte si rady sommeliera.

Na mrazák zapomeňte

Hosté jsou za dveřmi a teplé víno stojí na kuchyňské lince. Ruku na srdce, komu se to někdy nestalo? První, co nás napadne, je zchladit víno v mrazáku. „Víno ani sekt do mrazáku nikdy nedávejte. Prudká změna teploty nesvědčí chuti ani aroma. Než zkazit dobrou lahev, návštěvě se raději omluvte a nabídněte jí jiný nápoj s ujištěním, že právě na naše víno se rozhodně vyplatí počkat,“ doporučuje sommelier Martin Heřmánek. Vychladit víno v lednici trvá okolo 45 minut.

Poradí etiketa nebo Google

Nejste si jisti, na kolik stupňů víno vychladit? Podívejte se na etiketu, u lepších lahví teplotu doporučí výrobce. Pokud informace chybí, hledejte na internetu, správná teplota je velmi důležitá. Podchlazení totiž vlastnosti vína tlumí a nápoj působí mdle. Naopak zteplalé víno je těžké, mívá patrnou chuť alkoholu nebo pálí na jazyku.

Pokojová teplota je mýtus

Lahev červeného skladujete ve skříni, protože se podává při pokojové teplotě? Tento mýtus se sommelieři snaží už roky vymýtit. Pro červená je ideální teplota od 14 do 16 stupňů, což ostatně bývala teplota na středověkých hradech a zámcích, odkud i zvyk nechlazeného červeného vína pochází. Dnes ale máme jiné podmínky a každé víno se musí chladit. Lehčím, svěžím a mladým červeným svědčí hranice okolo 14 stupňů, starší zralá červená vyniknou při vyšší teplotě, nikdy však ne více než 19 stupňů.

Šumivé víno s ledem je trend

Je pití sektu s ledem faux pas? Není! Šumivé či perlivé víno s ledem je moderní a osvěžující záležitost. Zrodila se v zahraničí, ale oblibu si získává i u nás. „Velmi módní a osvěžující záležitostí je pití sektu na ledu. Nehodí se ovšem pro každý sekt, vhodnější jsou šumivá vína z aromatických odrůd.“ říká Martin Heřmánek.

Růžové osvěžení od jara do podzimu

Pro osvěžení na jaře a v létě se hodí růžová vína. Ostatně, jejich obliba rok od roku stoupá. „Růžová vína se chladí podobně jako bílá na 79 stupňů. Jsou ideálním doprovodem lehkých pokrmů i osvěžením při posezení s přáteli na terase. Pokud si nejste jisti, jaká vína preferují vaši hosté, doporučil bych rosé s plnější chutí a výraznějším aroma, jako je Svatovavřinecké nebo Rulandské modré,“ říká Martin Heřmánek. Růžové je vhodné i jako součást vinných koktejlů, další variantou, kdy je led ve víně nejen žádaný, ale i přípustný, jsou vinné střiky z bílého či růžového vína se sodovkou.

Nenechte ho zteplat

Pro vizuální dojem i zachování ideální teploty během popíjení, je vhodná chladicí nádoba nebo ice bucket naplněný ledem. Do něj lahev postavíte a zajistíte, že víno na stole nezteplá. Skleničku nikdy nenalévejte plnou po okraj, vždy maximálně do 2/3 jejího obsahu.

Práci ulehčí chladicí vychytávky

Jestli si víno dopřáváte pravidelně a nejste majiteli vinného sklípku, zkuste zvážit pořízení domácí vinotéky. Ta umožní nastavit požadovanou teplotu a pohodlně chladit více lahví najednou. Zajímavou variantou mohou být více zónové vinotéky, kde si můžete nastavit v různých patrech odlišnou teplotu. Jak poznám, že je víno správně vychlazené? Existují speciální teploměry, které se vkládají přímo do lahve, aniž by se dotýkaly stěn, a dokonale změří teplotu nápoje.

Návod, jak ideálně naladit šumivá a tichá vína pro konzumaci

  • Šumivá a perlivá vína podáváme při teplotě 4–6 °C.
  • Suchá bílá vína podáváme při teplotě 5–7 °C.
  • Sladší bílá a dezertní vína podáváme při teplotě 10–12 °C.
  • Růžová vína podáváme při teplotě 7–9 °C.
  • Svěží, lehká, mladá, červená vína podáváme při teplotě 10–12 °C.
  • Starší zralá vína podáváme při teplotě 15–17 °C.
Celkem 0 komentářů

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat