Prostreno.cz

Letní lehký oběd z výživného patisonu

Lehký letní oběd anebo nevšední a jednoduchá příloha, která v parných dnech osvěží i zasytí. Široký výběr zeleniny v prázdninových měsících přímo vybízí k přípravě salátů a jiných pochoutek, které vám v kuchyni nezaberou déle než 30 minut. Obohaťte své recepty o neobvyklé ingredience. Prozradíme, kam vyrazit pro zeleninu a představíme recept na originální zapečený patison!

Přestože příprava salátů vypadá jednoduše, zdání klame. Nestačí pouze smíchat nakrájenou zeleninu a přidat octovou zálivku. Důležitý je hlavně samotný výběr produktů. Teprve kvalitní suroviny dodají vašemu receptu tu správnou chuť a pozvednou vaše kulinářské dílo na mistrovskou úroveň.

Vsaďte na kvalitní bio zeleninu z lokálních ekologických farem. Bioprodukty nebudou obsahovat stopy průmyslových hnojiv a umělých postřiků, a tak je ani nemusíte loupat. Alternativu naleznete i v obchodech, kde bio zeleninu poznáte podle označení logem biolistu nebo biozebry. Jedině ty zaručují, že se jedná o certifikovanou biopotravinu bez chemie, která splňuje podmínky ekologické produkce.

Seznamte se s patisonem!

Třebaže se v kuchyních až tak často nevidí, není patison nic jiného než odrůda tykve obecné. Ačkoli pro svůj netypický vzhled sklízí hned několik přezdívek – například „ufo“, má řadu výhod, díky kterým by měl mít místo i ve vašem jídelníčku. Tento druh zeleniny je obzvlášť výživný, chutný a také účinný při redukční dietě.

Patison pochází z oblasti mezi Mexikem a Guatemalou, má v průměru 10–20 cm a dorůstá do výšky asi 10 cm. Vyskytuje se ve třech barevných kombinacích – žluté, bílé a zelené. A pozor, čím je plod mladší, tím chutnější.

A co s ním v kuchyni? Můžete ho péct, vařit i smažit. Vynikající jsou plněné patisony se slaninou anebo patisonová polévka.

Zapékaný patison s parmazánem

Salát v jakékoli variaci je králem studené kuchyně. Ovšem sám o sobě nemusí k obědu vystačit a je lepší ho doplnit například o zapékaný patison se slaninou a parmazánem. Kombinací existuje nespočet a záleží jen na vás, jakým druhem salátu tuto nevšední pochutinu zkombinujete.

Ingredience k zapékanému patisonu:

  • 3 bio patisony
  • 1 stroužek česneku
  • 1 cibule
  • 2 bio rajčata
  • 100 g bio slaniny
  • 250 g bio parmezánu
  • 2 bio vejce
  • bio bazalka
  • sůl a bio pepř
  • bio olivový olej

Patison rozpůlíme napůl a dužinu vydlabeme lžící. Na pánvi opečeme cibulku s najemno nakrájenou slaninou, později přidáme lisovaný česnek, malé kousky rajčat a dužinu z patisonu.  Dochutíme solí a pepřem. Chvíli povaříme a následně přidáme i parmazán s bazalkou. Směsí naplníme vydlabané patisony, které následně polijeme vajíčky a zakápneme olivovým olejem. Takto připravené patizony přikryjeme patisonovou pokličkou a položíme je do zapékací misky. Podlijeme trochou vody a vložíme do trouby předehřáté na 180 stupňů, kde necháme zapéct po dobu asi 35 až 40 minut. Na posledních 5 minut pokličku odebereme a necháme rozpustit sýr, který vytvoří lahodnou křupavou krustu.

Zdroj: názor autora


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat