Prostreno.cz

Tajemství silných rostlin tkví v přihnojování vlastními vlasy

Pokojové rostliny, venkovní převislé květiny, ale i hlávkový salát si zaslouží tu správnou výživu. Ještě než se pro drahé hnojivo vydáte do nejbližšího obchodu, zpozorněte. Rozhodně si nepořizujte zásoby chemie, stačí, když zeminu obohatíte o své vlastní vlasy!

Když zimu vystřídá jaro, hned je svět veselejší. Tedy aspoň v některých oblastech. Pravda, při pohledu do zrcadla a na svůj hřeben nejspíš i vy trpíte. Chomáčky vypadaných vlasů jsou přímým důkazem toho, že se tělo hůř vyrovnává se změnami a je citlivé na kolísání hormonů melatoninu a prolaktinu. Zatímco tohle je ta horší zpráva, mezi ty dobré patří fakt, že se vlasy dají efektivně zužitkovat jako velmi účinné a levné hnojivo!

Větší, silnější, odolnější i krásnější

Vlasy rostlinám při svém rozkladu dodávají tolik potřebný dusík. „Jakmile začne degradace a mineralizace vlasového odpadu, rostlina dostane dostatek živin v množství a kvalitě, které je srovnatelné s běžně používaným hnojivy ze zahradnictví,“ uvádí americký zahradník Vlatcho Zheljazkov. Stačí chomáček biologického „odpadu“ vtlačit ke kořenům, zasypat zeminou a použít malý trik vysvětlený o pár řádků níž.

První výživná injekce

Nová studie publikovaná v časopise HortTechnology ukazuje, že jak hlávkový salát, tak třeba pelyněk, patří k těm druhům zeleně, která s vlasy u kořenů nesmírně dobře prospívá. Zdá se, že rostliny dokáží využít asi 50 procent dusíku v nich obsažených. Jedinou nevýhodou je, že si vlasy dávají načas. Chvíli jim trvá, než se začnou rozkládat a uvolňovat do půdy vše potřebné, takže je vhodné je pro začátek zalít tekutým hnojivem, aby v prvních dnech rostliny nestrádaly. Jedna dávka však nikoho nezruinuje, vlastně se takhle dá slušně ušetřit.

Zalévat můžete i minerálkou

Ten, kdo se vyhýbá chemii, zároveň ocení i nápad s minerálkou. Pokud jednou týdně zalijete zeleninu, bylinky, pokojové i venkovní květiny minerální vodou, rostliny doslova ožijí. Podobně jako po závlaze vodou z brambor. Až dovaříte oběd, brambory přeceďte, vodu se živinami nechte vychladnout a dejte si ji stranou. I po tomto hnojivovém zásahu se dočkáte bohaté úrody i krásných květů.

Celkem 1 komentářů

Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro účast v testování se registrujte nebo přihlaste.

Přihlásit se přes Bety Registrovat