Prostreno.cz

Cesmína jako symbol Vánoce. Kde se vzala

Vánoce jsou sice oficiálně svátkem křesťanské části světa, ale ve skutečnosti jsou kulturním výsledkem kombinace s tradicemi antickými. Napovídají tomu mnohé symboly, které pocházejí z předkřesťanského období, kupříkladu cesmína. Tento stálezelený keř s trnitými listy a červenými bobulemi nechybí na pohlednicích ani ve vánočních aranžmá. Do Vánoc pronikl z antických Saturnálií, které připadaly na období od 17. prosince.

Saturnálie, jak název napovídá, byly svátky věnované Saturnovi, římskému bohu úrody, sklizně a zemědělství. Ačkoli byly původně jednodenní, postupně se oslava protáhla od 17. do 23. prosince. A protože pohané měli také svou oslavu slunovratu, nezbylo prvním křesťanům, kteří chtěli své náboženství učinit přitažlivějším, než vymyslet svou obdobu svátku kryjící se právě s těmito festivaly. Tak zřejmě vznikly Vánoce, v nichž pak ze Saturnálií zůstala cesmína.

Římané totiž během Saturnálií posílali přátelům dárky a věnce zdobené cesmínou. Ta na konci prosince dosahuje maximální zralosti a červené bobule byly symbolem plodnosti a úrody.

Pohané si cesmínu zaplétali do věnců, jež nosili na hlavách a věřili, že je trnité listy ochrání před zlými duchy, kterým období kolem zimního slunovratu náleželo.

Křesťanům se symbolika trnové koruny hodila. Ačkoli se Vánoce slaví jako narození Ježíše, právě věnec s ostny musel nést v den svého ukřižování. A červené bobule v cesmínovém věnci jsou zase symbolem Ježíšovy krve kanoucí mu z ran na hlavě.

Ale pozor, bobule cesmíny jsou toxické a vyvolávají těžké otravy. Deset bobulí je pro dítě smrtelnou dávkou, pro dospělého dvacet.

Tradice do každé rodiny

Vánoce jsou obdobím řadou tradic. Schválně, které z těch následujících dodržujete i vy?

Hvězdička, nebo křížek?

Známý je zvyk rozkrojování jablíček. Pokud se vám jablko podaří rozkrojit tak, že na vás vykoukne úhledná hvězdička, můžete se těšit na dlouhý život a štěstí. Křížek signalizuje špatné zprávy: nemoc a smrt.

Co napoví ořech

Obvyklou vánoční dekorací většiny domácnostní jsou ořechy. I s těmi můžete budoucnosti nahlédnout pod pokličku. První čtyři, které rozlousknete, ať už jednotlivě nebo jako rodina, položte stranou. Hezká bílá jádra představují pěkné vyhlídky a spokojenost, ta načernalá smrt. Nejhorší vyhlídky signalizují všechny čtyři ořechy černé.

Obejděte sousedy

A co poradit ženám, které se do roka chtějí vdát? Během Vánoc obejděte všechny sousedy a požádejte o patku z vánočky. Když jich sesbíráte devět (nákup v hypermarketu se nepočítá, to je podvod), čekají vás vdavky.

Co přinese budoucnost

Vyhlídky příštích dní prozradí i rituál věštění, který si i dnes zamiluje každý od dítěte po dospělého. Připravte si sedm hrníčků. Pod každý z nich vložte jeden předmět v podobě prstýnku (svatba nebo láska), mince (bohatství), uhlí či brambory (neštěstí či nemoc), hřebínku (strádání, nedostatek), šátku (cesta), kousek chleba (štěstí), dudlík (potomek do rodiny). Se zavázanýma očima sáhněte po jednom z hrnků a odhalte pravdu. Co se týče chleba, tak do toho ještě můžete vrazit nůž. Pokud zreziví, čeká vás mokrý rok.

Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat