Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Sůl, cukr i ovoce. Jak jejich konzumace působí na vaše tělo

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

02.06.2018 | Zdraví a diety

Všechno, co děláme, ovlivňuje naše tělo. Nedostatek spánku může způsobit zpomalení většiny tělesných funkcí. Užívání nelegálních drog zase zastavuje mysl. A nesprávné potraviny mají na svědomí různé druhy zdravotních potíží. Dá se ale určit, které potraviny jsou ty „špatné“? Tohle s tělem provádí sůl, cukr a ovoce!

Představte si, že po zbytek svého života budete jíst jen určitý druh jídla. Co na to vaše tělo? Začne trpět podvýživou, i když je daný druh potraviny vlastně zdravý. Nic totiž není jen černé nebo bílé. Platí ovšem, že pokud nějaké z nezdravých položek dáte přednost na několik týdnů, s nejvyšší pravděpodobností si zaděláte na vážná onemocnění, jako je cukrovka, hypertenze, obezita nebo srdeční potíže. To dokládají četné studie, které se zabývají účinky potravin na tělo. Ostatně, máte přehled o tom, jak ve skutečnosti funguje sůl, cukr nebo ovoce?

Sůl

Sůl není tak špatná, jak si lidé myslí. Jediným problém, který se jí týká, je množství. Chlorid sodný totiž sám o sobě tělu pomáhá, přepravuje a absorbuje živiny v celém těle. Stává se součástí kyselin, které pomáhají trávicímu ústrojí vstřebávat živiny z jídla, které jíme. Sůl také ovlivňuje zadržování vody. Tato voda zase ovlivňuje objem krve a řídí krevní tlak. Jak to ale tak bývá, sůl je dobrý sluha, ale zlý pán.

Většina jídel rychlého občerstvení je nabitá nezdravým množstvím soli, která může vést k nadměrnému zadržování vody, srdečním onemocněním a diabetu. Proto mějte v paměti, že lidské tělo potřebuje 3,8 gramu soli denně. Vaše oblíbené hranolky z fast foodu jí však obvykle obsahují až čtyřikrát víc.

Cukr

Podobně jako sůl, i cukr má špatnou pověst ve zdravotnické komunitě. Opět ale platí, že nic není tak horké, jak se zdá. Za všechno může zase a jenom množství! Většina jídel rychlého občerstvení obsahuje vysoké množství sacharózy, fruktózy a glukózy. Prodejcům totiž jde hlavně o zvýraznění chuti.

Vysoké množství cukru však může vést ke zhoršení kvality zubů, přírůstku hmotnosti, cukrovce a problémům s trávením. Když je cukr konzumován ve správném poměru, dodává tělu energii. Ty přírodní přitom hledejte v ovoci. Když už o něm je řeč, tato skupina potravin nikdy „nevyjde z módy“.

Ovoce

Několik studií prokázalo, že lidé, kteří konzumují více ovoce, jsou méně náchylní k vážným zdravotním problémům, jako je mrtvice, vysoký krevní tlak,diabetes a kardiovaskulární onemocnění. Nutriční obsah ovoce je přitom neuvěřitelně vysoký. Mnohé plody obsahují antioxidanty, které odstraňují volné radikály způsobující vážné zdravotní potíže. Na druhou stranu, doporučený příjem ovoce je 300 g denně, což jsou přibližně dva až tři kusy ovoce velikosti pěsti. Jedná se totiž o vydatný zdroj cukrů, především fruktózy a glukózy.

Konzumace rajčat by se neměla přehánět

Krůtí závitek

Krůtí závitek

10 hlasů
55min 789 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Vepřové maso s medovou marinádou

19 hlasů
60min 959kJ 130 Kč

Šťavnaté, voňavé, a přitom snadné.

Rýžový salát s hráškem a paprikou

2 hlasy
50min 361kJ 110 Kč

Vegetariánský salát, nejen pro vegetariány.