Prostreno.cz

Jste stále ve stresu? Kupte si omalovánky

Zase máte nervy doslova nadranc? Nečekejte, až to odnese vaše zdraví a hoďte se co nejrychleji do pohody. Pomůže vám v tom vybarvování obrázků, které uklidňuje mysl a zlepšuje paměť. Zkusíte to?

Ze stresu obecně nekouká nic dobrého. Vždyť hormony, které se při něm uvolňují, bývají spojovány s nadváhou a srdečními chorobami, zatímco podle lékařů nebezpečně zvyšují pravděpodobnost depresí a úzkostných stavů. Jenže jak proti permanentní nervozitě bojovat? To je otázka. Tak samozřejmě, nabízí se třeba pravidelný sport, aromaterapie nebo konzumace uklidňujících bylinkových čajů. Jenže co když vás ani jedna ze zmíněných variant nikterak neláká? Pak máte ještě jednu možnost. Budete si ale muset pořídit pastelky!

Kreslení? No to je „věc“!

Omalovánky jsou oblíbenou zábavou těch nejmenších. Kresby, které obsahují pouze obrysové linky objektu, však mají šikovně skrytý význam, neboť napomáhají rozvíjet řadu jejich dovedností a schopností, což ocení zase rodiče. Samotné malování má totiž vliv na jemnou motoriku dětských rukou, ovšem poslouží i k učení barev, takže jde o takovou „školu hrou“. Jenže pozor, výhody této činnosti mohou hojně čerpat i dospělí. Ostatně, už nějakou dobu jsou omalovánky vyhledávaným terapeutickým prostředkem, od něhož si experti slibují třeba zmírnění prožitého šoku nebo odbourání stresu. Na jakém principu tohle celé funguje?

Umění jako relax duše

Psychologové na základě četných výzkumů zastávají názor, že při vybarvování výkresu člověk využívá hned několik částí mozku. Je to proto, že tvoření obrazu vyžaduje soustředění na tenké linie, přičemž jeho autor musí zapojit také svou kreativitu a představivost. Díky tomu se pak celkově uvolní a zlikviduje stres až na několik hodin. Tím to ale překvapivě ještě nekončí. Kreslení totiž značně přispívá i ke zlepšení kognitivních funkcí, včetně paměti, koncentrace, rychlosti myšlení a schopnosti pochopení informací. Jestli tohle není parádní spojení příjemného s užitečným, tak už nic! Nebo to vidíte jinak?

Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat