Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Rady pro ty, kdo stojí celý den na nohou

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

08.06.2019 | Zdraví a diety

Máte povolání, které vám nedovolí se posadit, nebo naopak prosedíte celý den? Cítíte, že jsou vašeho nohy nateklé a sužuje vás únava? Je nejvyšší čas jednat. Takhle nohám pomůže lépe zvládat každodenní zátěž!

Ve chvílích, kdy se nehýbete, svaly na nohou stagnují a dostatečně nepohánějí žilní systém. Kvůli gravitaci pak krev zůstává v dolních končetinách. Návrat žilní krve zpět k srdci se zpomaluje a dochází ke stázi krve. Tím se nohy unavují, natékají a vznikají křečové žíly.

Narušený krevní oběh nohou může být důsledkem nejen genetiky, ale i diabetu, oběhových nemocí, sedavého zaměstnání, většího počtu těhotenství nebo nadváhy. Pokud jste pak na nohou několik dní po sobě, bez dne volna, může se to projevit nepříjemnými bolestmi spodních části chodidel, nártů chodidel nebo bolestmi v patách. Otoky mohou signalizovat i závažnější zdravotní problém, který není radno podceňovat. Obzvlášť pozor si dávejte na problémy s ledvinami, játry nebo srdcem.

Jak svým nohám ulevit?

Základním krokem vedoucím ke zmírnění bolestí nohou je redukce tělesné hmotnosti. Nadbytečná kila zatěžují zejména kolena a kyčle. Zbavením se přebytečných kil celkově organismus i svým nohám. Pochopitelně, že i vy se budete cítit mnohem lépe. Ovšem pozor, příčinou nateklých nohou může být strava i nedostatečný pitný režim. Viníkem je hlavně sůl.

Ten nejvhodnější jídelníček

Dobrým způsobem, jak dostat sodík z těla, je zařadit do jídelníčku potraviny obsahující draslík. Mezi ty patří například petržel, sladké brambory, pažitka, kuřecí a vepřové maso, česnek, avokádo, tuňák nebo špenát. Zároveň zvyšte příjem vlákniny. Mezi doporučené potraviny se řadí těstoviny, celozrnné pečivo, rýže, ovoce, zelenina či červená řepa. Co se týče další péče, jak zlepšit proudění krve, sprchujte si nohy každé ráno a večer studenou vodou odspodu směrem k srdci.

Pokud v zaměstnání dlouho stojíte nebo naopak sedíte, pokuste se dělat častější přestávky. Během nich se projděte a protáhněte. Vhodné jsou i přešlapy a kroužení chodidly. Také si nohy natírejte chladivými bylinnými gely, které jim přinesou aspoň částečnou úlevu. Proti únavě pomůže i koupel s jablečným octem. V každé volné chvilce si nezapomeňte dát nohy do polohy, která je výš než vaše srdce.

Brambory zlepšují paměť i schopnost učení

Okoun na mandlích

Okoun na mandlích

8 hlasů
45min 628 kJ 95 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Kynuté knedlíky s malinovou omáčkou

11 hlasů
1h a 40min 857kJ 90 Kč

Při přípravě tohoto receptu knedlíky neplníte, ušetřít...

Penne s čerstvými fíky

26 hlasů
50min 680kJ 120 Kč

Těstoviny s parmazánem a fíky.