Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Paměť vám dokáže zlepšit káva i kurkuma

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

16.06.2019 | Zdraví a diety

Smutnou, ale pravdivou skutečností lidské existence je fakt, že kognitivní schopnosti s přibývajícími léty začínají stávkovat. Najednou je těžké vyluštit křížovku nebo si vzpomenout, kde bydlel spolužák ze základní školy. Na to však existuje „lék“. Potraviny. Tyhle vás nenechají ve štychu!

Odborníci dnes a denně nabádají, jak moc je důležité udržet se fyzicky aktivní i v pozdějším věku. Neméně důležitá je také činnost mozku. Tápete, jak ten svůj udržet v kondici? Sestavte si správný jídelníček!

Mastné ryby

Omega-3 mastné kyseliny jsou silnou potravou pro mozek, proto konzumujte mořské plody a korýše, nebo ryby, jako je losos, tuňák, sleď, ančovička, sardinka, makrela a pstruh. V každém stadiu života hrají omega-3 mastné kyseliny klíčovou roli ve zdraví mozku.

Během těhotenství ženy, které pravidelně konzumovaly mořské plody nebo užívaly rybí tuk, zvýšily růst plodu v děloze, což posílilo rozvoj mozku a očí děťátka. A ty matky, jež v době kojení konzumovaly rybí olej, se těšily z faktu, že jejich děti měly ve čtyřech letech vyšší verbální inteligenci a vizuální rozpoznávací paměť.

Bobule

Borůvky, ostružiny a další bobulovité ovoce patří k bohatým zdrojům antioxidantů a fytochemikálií. Přidejte k tomu antokyany, kyselinu kávovou, katechin, kvercetin, kaempferol a taniny a ve výsledku získáte ochranu mozku před neurodegenerativními chorobami, zlepšení paměti, učení a celkových kognitivních schopností. A jaká neméně důležitá svačinka by vás měla provázet aspoň třikrát týdně?

Ořechy

Ořechy jsou bohaté na živiny, bílkoviny, vlákninu, vitaminy, antioxidanty a další fytochemické látky, které přispívají k metabolickému a srdečnímu zdraví. Obecně platí, že všechny druhy ořechů,  kešu, arašídy, mandle, vlašské ořechy či například pekanové ořechy, obsahují mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny, které zlepšují citlivost na inzulin, snižují riziko rakoviny a chronický zánět. Jak to souvisí s pamětí? Udržování kardiovaskulárního systému v dobrém stavu se spojuje s lepší kognitivní funkcí v jakémkoli stádiu života.

Kurkuma

Kurkuma, tedy známé a ostré žluté koření, je skutečně jedním z nejdynamičtějších léčivých bylin na planetě. Posiluje imunitu, chrání proti depresi nebo podporuje trávení. Také se jedná o vynikající tonikum pro pokožku se silnými protizánětlivými, antioxidačními a protirakovinnými vlastnostmi. Kurkumin je také neuvěřitelně dobrý právě pro mozek.

Řada studií potvrdila, že chrání před nástupem Alzheimerovy choroby tím, že překračuje hematoencefalickou bariéru, zmírňuje oxidační stres a neutralizuje volné radikály. Dejte si k tomu jistý oblíbený nápoj a paměť vám poděkuje!

Káva

Kofein ovlivňuje mozek několika způsoby. Zvyšuje bdělost, která zlepšuje reakční dobu, podporuje vizuální pozornost a pasivní učení. Při střídmé konzumaci zlepšuje náladu a snižuje riziko deprese. Kofein zároveň posiluje paměť. Co si přát víc?

Zapomeňte na chipsy. Mlsejte zdravě. A co třeba?

Polévka se sušenými smrži

Polévka se sušenými smrži

16 hlasů
3h a 5min 383 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Grilovaný losos

15 hlasů
1h a 20min 942kJ 289 Kč

Opravdu pochoutka .. a zdravá.

Masové knedlíčky s kapary

9 hlasů
60min 557kJ 85 Kč

Knedlíčky z mletého drůbežího masa s kapary a petrželk...