Prostreno.cz

Petržel by měla vonět každou kuchyní

Menší riziko rakoviny, posílení kostí nebo útlum zánětů? Na těchto jeho přednostech si smlsnete spolu s petrželí!

Historie petržele je velice pestrá a plná zajímavostí. Jako posvátnou rostlinu ji vnímali už obyvatelé antického Řecka, pro které byla symbolem zapomnění a smrti. To Římané s ní měli úplně jiné záměry, neboť žvýkáním jejích listů zakrývali pach alkoholu v dechu. Tuhle kamufláž možná využíval i sám císař Karel Veliký. Jak jinak si vysvětlit, že se petržel hojně pěstovala ve všech zahradách jeho sídel? Každopádně jisté je, že ať už bylo kdysi jejím posláním cokoli, dnes bylinka z čeledi miříkovitých poslouží hlavně v kuchyni. V té vaší také?

Jedna přísada, mnoho receptů

Petržel má silně aromatickou vůni a nasládlou chuť. Je proto vynikající při přípravě polévek, vývarů, smetanových omáček, nádivek, dušených mas i salátů. Báječně se hodí také k rybám, dresinkům, pomazánkám, majonézám, stejně jako k prostému ozdobení vařených brambor, kaše, koktejlů a chlebíčků. Všestrannost ale není to jediné, co je na tomto koření zajímavé. Jaké jsou jeho účinky na vaše zdraví, pro které stojí za to přidávat ho do jídel častěji?

Ochrana ňader před rakovinou

Zmíněná zelená ingredience má specifické působení, jež ocení zejména příslušnice něžného pohlaví. Podle americké lékařky a dietoložky Amandy Capriglione totiž obsahuje chemickou sloučeninu apigenin, která brání růstu buněk rakoviny prsu. A co si budeme povídat, prevence není nikdy dost…

Dejte stop zánětům

Pokud trpíte chronickým zánětem a máte důvodné obavy, že stálý příjem farmaceutických medikamentů zasáhne vaše zažívání i celkové zdraví, zařaďte do jídelníčku petržel. Díky vysokému podílu vitaminů C, E a A, což jsou známé antioxidanty, vykazuje silné protizánětlivé schopnosti, přičemž snižuje riziko revmatoidní artritidy.

Silné a odolné kosti

Bez ohledu na to, jakým způsobem uvedenou bylinku zpracujete, poskytne vám mnoho hořčíku, vápníku i vitaminu K, jež je potřebný v procesu mineralizace kostí, proto omezuje pravděpodobnost osteoporózy. Doporučenou denní dávku vitaminu K si můžete splnit i pouhými deseti větvičkami petržele, praví výše jmenovaná zdravotnice.

Celkem 0 komentářů

Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro účast v testování se registrujte nebo přihlaste.

Přihlásit se přes Bety Registrovat