Prostreno.cz

Domácí první pomoc při citlivých zubech

Ledový nápoj, zmrzlina, ale i horká káva. Citlivost na studené, teplé, nebo při čištění zubů, způsobuje odhalení zubní skloviny. Pro zmírnění bolesti vyzkoušejte tyhle domácí vychytávky. Kokosový olej a hřebíček vás v tom nenechají!

Tak jistě, že na citlivé zuby existují speciální zubní pasty, které na povrchu zubu i odhaleném krčku vytvoří vrstvu, jež zub chrání před vnějším prostředím dutiny ústní. Jenže co když ji nemáte? A navíc k lékaři, který by mohl aplikovat fluorid na citlivé oblasti zubů, je to daleko. Dejte se do boje s pomocí domácích zásob!

Oplach slanou vodou

Sůl je účinným antiseptikem, které může pomoci snížit zánět. Přidejte ½ až ¾ lžičky soli a tu rozpusťte ve sklenici vlažné vody. Dvakrát denně takto připravený roztok proplachujte v ústech po dobu až 30 sekund a následně jej vyplivněte.

Účinný peroxid vodíku

I peroxid vodíku je mírné antiseptikum a zároveň dezinfekční prostředek. Běžně se používá ke sterilizaci řezných ran a popálenin, zabraňuje infekci. Peroxid můžete použít i jako ústní vodu k hojení dásní a prevenci zánětů. Přidejte dvě víčka 3 % peroxidu vodíku do stejných dílů teplé vody. Roztok používejte stejně jako v předchozím případě – proplachujte v ústech a vyplivněte. Následně ještě ústa vypláchněte čistou vodou.

Silný med a teplá voda

Med má antibakteriální účinky, urychluje hojení, působí proti bolesti, zánětům i otokům. Při citlivých zubech jej promíchejte s trochou teplé vody a opět proplachujte, jak je uvedeno výše.

Báječná kurkuma

Kurkumin, tedy hlavní účinná látka kurkumy, je přírodní antioxidant, který vykazuje protizánětlivé působení. Namletou kurkumu spárujte s oříškem kokosového oleje, jež má antibakteriální účinky, vytvořte pastu a tou masírujte bolavá místa. Při frekvenci dvakrát denně se vám zanedlouho uleví.

Všehoschopný zelený čaj

Zelený čaj je dalším produktem známým pro své zdraví prospěšné účinky. Díky antioxidačnímu účinku a protizánětlivým vlastnostem je běžnou součástí léčebných a očistných kúr. U citlivých zubů používejte dvakrát denně neslazený zelený čaj jako ústní vodu.

Voňavý hřebíček

Hřebíček má dezinfekční a lokálně znecitlivující účinky. Je známé, že silice otupuje citlivost zubního nervu. Buď si kousek hřebíčku přiložte přímo na dané místo, nebo 1 lžičku hřebíčkové tinktury promíchejte s 2 dl vody a opět používejte jako ústní vodu.

Zdroje: mayoclinic.org, healthline.com, everydayhealth.com

Celkem 1 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Kachní stehna se špenátem

(4 hlasů)

Dušené hovězí maso

(4 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat