Prostreno.cz

Ovoce vhodné pro redukci břišního tuku

S příchodem jara lidé dostávají chuť na svěží a šťavnaté potraviny, mezi které bezesporu patří pestrobarevné ovoce. To tělu dodává energii v podobě přírodních cukrů. Už máte dost dovozových jahod? Sáhněte po liči, pomůže vám i s břišním tukem!

Liči čínské (dvouslivák lahodný) vyniká především vysokým obsahem vody. Dá se tedy považovat za hydratační potravinu. Tomuto dužnatému ovoci je jinak těžké odolat. Jezte ho čerstvé nebo pijte v džusech. V obou případech vám jemná, sladká chuť přijde k duhu. A zároveň oceníte i zdravotní benefity.

Pořádná dávka vitaminu C

Liči patří mezi ovoce, které obsahuje slušnou dávku vitaminu C. Céčko hraje důležitou roli v řadě metabolických funkcí včetně aktivace vitaminu B, kyseliny listové, přeměny cholesterolu na žlučové kyseliny a přeměny aminokyseliny tryptofanu na neurotransmiter serotonin. Je to antioxidant, který chrání tělo před poškozením volnými radikály. (Používá se jako terapeutické činidlo u mnoha nemocí a poruch.) Vitamin C chrání imunitní systém, snižuje závažnost alergických reakcí a pomáhá bojovat proti infekcím (1).

Podpora obranyschopnosti

Liči se oproti jiným druhům ovoce může pochlubit vyšším množstvím polyfenolů. Odborníci ho vyzdvihují i pro přítomnost rutinu. Ten chrání cévy, omezuje krvácení z dásní a nosu, podporuje imunitní systém, příznivě ovlivňuje pružnost cév, má pozitivní účinky na křečové žíly, hemoroidy a zvýšený tlak krve.

Pomoc při redukci břišního tuku

Liči je dobrým zdrojem vlákniny a vynikajícím pomocníkem při hubnutí. S vysokým obsahem vody a nízkým obsahem kalorií splňuje vše, co si člověk v redukční dietě může přát. Ovoce také obsahuje další základní minerály, jako je hořčík, fosfor, železo, mangan a měď, které jsou skvělé pro silnější kosti. Pak je tu taky oligonol, doplněk stravy, který je často zmiňován právě v souvislosti s liči. Několik studií ukazuje, že oligonol může snížit břišní tuk, únavu a záněty po cvičení (2).

I s vitaminem E je třeba počítat

Liči se označuje i za zásobárnu vitaminu E, jež pomáhá hojit spáleniny, které způsobují bolest a podráždění. Éčko je živina důležitá pro zrak, reprodukci a zdraví krve, mozku a kůže (3). Nyní, když znáte všechny zdravotní přínosy ovoce liči, byl by hřích ho v obchodě přehlížet!

Zdroje: (1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3783921/, (2)https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22448090/, (3)https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-vitamin-e/art-20364144, healthshots.com

Celkem 2 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Brokolicová omeleta

(23 hlasů)

Valentýnské tousty

(20 hlasů)

Kuskus se sušeným mangem

(17 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat