Prostreno.cz

Báječné účinky šnytlíku

Z botanického hlediska je součástí česnekového rodu, říká se jí šnytlík a není možné si ji s ničím jiným splést. Pažitka chutná v čerstvých salátech, v kombinaci s vejci a omeletami, hodí se ke smetanovým sýrům, do polévek, na brambory i jen tak na chleba s máslem.

Pažitka vědecky známá jako Allium schoenoprasum prý pochází Asie a východní Evropy a v kuchyni se používá již 5 000 let. Daří se jí na okenním parapetu i v záhoně, je tak nezbytnou součástí bylinkových zahrádek. Rostlina roste v hustých shlucích štíhlých cibulí, z nichž každá vytváří duté trubkovité listy. Květy jsou obvykle světle fialové a objevují se od května do července. Kromě výrazné chuti je pažitka dobrým zdrojem živin, vitaminů a minerálů a s tělem dělá tyhle úžasné věci!

Posiluje imunitní systém

Značné množství vitaminu C v pažitce zvěstuje mnoho výhod. Céčko je nutné pro biosyntézu kolagenu, L-karnitinu a některých neurotransmiterů, podílí se na metabolismu bílkovin, zároveň je důležitým fyziologickým antioxidantem, který omezuje škodlivé účinky volných radikálů. Také může pomoci předejít nebo oddálit rozvoj některých druhů rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění a dalších zdravotních potíží, u kterých hraje kauzální roli oxidační stres (1). Zařaďte pažitku na svůj stůl a dočkáte se i posílení obranyschopnosti těla.

Krotí zažívací problémy

Pažitka je domovinou allylsulfidů a dalších jedinečných organických sloučenin, jež jsou účinné pro zmírnění zažívacích potíží. Kromě toho vyniká antibakteriálními vlastnosti, které pomáhají eliminovat širokou škálu bakterií a zabraňují zápachu z úst (2).

Detoxikujte tělo

Pažitka má mírné diuretické a zároveň i antibakteriální vlastnostmi, jak již bylo řečeno, takže je dokonalým partnerem pro detoxikaci těla. Podporuje močení, pomáhá eliminovat přebytečné toxiny, tuk, vodu a soli, čímž udržuje orgánový systém v efektivním chodu. Řekli byste to do ní?

Podporuje zdraví srdce

Pažitka obsahuje alicin, což je jedna z nejdůležitějších organických sloučenin, o nichž se hovoří ve spojitosti se snižováním hladiny špatného cholesterolu v těle (3). Alicin ve spojení s vasodilatačními účinky draslíku obsaženého ve šnytlíku zároveň účinně brání ateroskleróze a snižuje riziko mrtvice a infarktu. Bonusem navíc je to, že čerstvé listy jsou vynikající pro výrobu bylinných octů a másla.

Zdroje: (1) www.ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/, (2) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24781739/, (3) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22928080/

Celkem 14 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat