Prostreno.cz

15 zásad k prevenci bolesti: Nedovolte, aby vás převálcovala!

První zmínky o fyzioterapii se objevily v Číně v podobě chladných obkladů a koupelí a spadají do období 2 500 let př. n. l. Již tehdy lidé věděli, jak si poradit s bolestmi pohybového aparátu. Uvědomovali si význam pohybu a svému tělu nejenže rozuměli, ale také mu naslouchali. Dnes je ale situace jiná. Svému tělu příliš nerozumíme a často nemáme ani čas se mu věnovat.

Při hektickém způsobu života spojeném se stresem, sedavým zaměstnáním, nedostatkem času a pohybu nás tak doprovází různé potíže, mezi které patří například bolesti hlavy, šíje, zad nebo nohou. Právě v této fázi je nutné zastavit se a naslouchat – naše tělo se nám snaží něco důležitého sdělit. Prostřednictvím signálů bolesti nás upozorňuje, že ne všechno je v úplném pořádku. Bolest funguje jako alarm, který se spustí, jakmile v našem těle nastanou nežádoucí změny. V některých případech signalizuje také výskyt řady onemocnění. Při jakýchkoliv dlouhodobějších problémech je proto velice důležité vyhledat specialistu a své potíže řešit. To často vede k nevyhnutelné změně životního stylu, která je většinou spojena s větším zapojením pohybu do každodenního života.

„Fyzioterapie nabízí léčebné postupy, které i přes svoji zdánlivou jednoduchost mají velký přínos pro zdraví a správné fungování našeho organismu,“ říká Klára Moravcová z Rehabilitační kliniky Malvazinky.

Pohyb má totiž v našich životech mnohem větší smysl, než se na první pohled může zdát. Nepředstavuje pouze schopnost přemístit se z bodu A do bodu B, ale umožňuje nám prožít plnohodnotný život, rozhoduje o úrovni fyzické kondice a přináší nám pocity štěstí a spokojenosti. To vše si ale většina z nás uvědomí, až když všechny tyto schopnosti ztratí, a to buď nevhodným způsobem života, stresujícím pracovním prostředím nebo po úrazu při sportu či nehodě. Někdy přitom stačí do svého života zapojit jen pár správných cviků, používat vhodné předměty při práci nebo v případě úrazu být svědomitý a pečlivě dodržovat rehabilitační program. Možnosti dnešní rehabilitace jsou velké, je ale zapotřebí účasti všech.

Prevence bolestí pohybového aparátu

 1. Pryč s nadbytečnými kily – nadváha je častou příčinou různých potíží.
 2. Dodržujte správnou životosprávu a pitný režim – dostatečný přísun vitaminů a minimálně 2 l vody denně.
 3. Hýbejte se – máte-li sedavé zaměstnání, udělejte si několikrát za den přestávku a protáhněte se, volné chvíle věnujte sportu (plavání, pilates, běžkování).
 4. Myslete na správné držení těla – nehrbte se. Ve stoje mějte hlavu, trup i končetiny ve stejné rovině.
 5. Nepřetěžujte se – především pak svaly, vazy, klouby a plotýnky na páteři.
 6. Posilujte svaly – pevné a aktivní břišní svaly podporují páteř, zároveň je také důležité posilovat břišní dno pánevní a bránici. Posilování jakékoli části těla nesmí být jednostranné, aby nedošlo k přetížení (při trvalejších bolestech je vhodné vyhledat fyzioterapeuta a přesvědčit se, že cvičíte správně).
 7. Vyhněte se stresu – počítá se za jednu z hlavních příčin bolestí, která oslabuje psychiku i tělo.
 8. U počítače seďte správně – je důležité mít vhodné vybavení kancelářského nábytku, měli byste sedět na kolečkové židli s prohnutím v bederní části a s opěrkami pro ruce.
 9. Nastavte si správně výšku židle i stolu – židle by měla mít takovou výšku, abyste se celými chodidly dotýkali země, kyčle jsou lehce výš než kolena, nad stolem byste se neměli hrbit.
 10. Pozor na těžkou práci a zvedání břemen – pokud musíte vykonávat, bez ohledu na vaši kondici, těžkou práci, myslete alespoň na správné rozložení tíhy břemene a správný postoj i postup práce. V opačném případě přetížení těla povede k bolesti a snížení výkonnosti.
 11. Neprochladněte – bolesti zad jsou často způsobené prochladnutím. Vyhněte se proto vlhkému, studenému a větrnému prostředí. Vhodné je přiměřeně se oblékat a v chladném prostředí nezapomínat nosit teplé prádlo a neodhalovat záda. 
 12. Buďte opatrní při jízdě dopravním prostředkem – nárazy a otřesy během jízdy jsou pro páteř nevhodné, proto seďte vzpřímeně, bez hrbení a křížení nohou. Pokud stojíte, postavte se bokem ke směru jízdy, snížíte tak trhavé pohyby. V obou případech byste neměli mít povolené svalstvo.
 13. Myslete nejen na záda – pro dobrý fyzický stav a pohyb bez bolestí je důležité věnovat se celému tělu. Například špatný stav chodidel (zborcená klenba) je jednou z příčin bolesti zad.
 14. Buďte pozitivní – psychika má na naši fyzickou kondici velký vliv.
 15. Dopřejte si masáž – vaše tělo se uvolní, odpočine a načerpá novou energii.

Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat