Prostreno.cz

Mrkvová šťáva je zdravé zpestření jídelníčku

Mrkvová šťáva je parádní součást pitného režimu, protože podporuje detoxikaci, hubnutí, imunitu, zrak, mozkové funkce i srdce. Navíc bojuje proti rakovině a diabetu!

Mrkev se dá konzumovat mnoha způsoby – může být vařená, dušená, smažená v klasickém trojobalu i jen tak syrová. Ale co její tekutá verze? I ta se počítá! A možná je to dokonce ten nejzdravější způsob. Podle britského podnikatele, spisovatele a průkopníka odšťavňování Normana Walkera mrkvová šťáva přispívá k normalizaci všech tělesných funkcí a je nejlepším zdrojem vitaminu A, který tělo může rychle přijmout. Jak přesně působí?

Chutný zesilovač antioxidantů

Že tato tekutina není tak ledajaká, to potvrzují i vědci. Její pití prý zvyšuje antioxidační kapacitu organismu (1), proto snižuje oxidační stres a tlumí záněty. Díky zmíněnému vitaminu A podporuje ostrý zrak a představuje prevenci makulární degenerace (2). Protože je velmi bohatá na karotenoidy, zlepšuje také stav pokožky a chrání ji před poškozením (3). Dobrý vliv má ale i na štíhlé tělesné křivky.

Drink, který vylepší postavu

Hubnete? Pak do pitného režimu určitě zahrňte i mrkvové občerstvení. Obohatí vás o potřebnou vlákninu, která prodlužuje pocity sytosti, předchází přejídání, přispívá k detoxikaci a posiluje metabolismus, čímž dietu a shazování nadbytečných kilogramů značně usnadňuje (4). Vyzdvihnout se ovšem musejí i další výhody. Poznatky na sobě nezávislých studií se shodují v tom, že perorální podávání mrkvové šťávy omezuje pravděpodobnost rakoviny (5). Dále normalizuje hladinu krevního tlaku (6) a reguluje škodlivý cholesterol (7). Je prokázáno, že tohle oranžové občerstvení zmírňuje i příznaky diabetu (8). A teď otázka – nepotřebujete náhodou vylepšit své soustředění a pracovní produktivitu?

Doping pro mozek

Mrkvový nektar skrývá i další tajemství. Obsažený betakaroten zvyšuje kognitivní schopnosti a zabraňuje poškození mozkových buněk (9), takže příznivě ovlivňuje paměť, myšlení i schopnost učení. Nelze opomenout ani to, že stimuluje imunitní systém (10). Nedáte si sklenku? Osvěží a vylepší vaše zdraví!

Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3192732/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7933422, (3) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11880562/, (4) www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0899900704003041, (5) www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24773914/, (6) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5372571/, (7) www.pubag.nal.usda.gov/catalog/5695219, (8) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25341087/, (9) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17998490/, (10) www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14520020

Celkem 0 komentářů

Tip na snídani

Více tipů

Omeleta se sýrem

(3 hlasů)

Hruškové lívanečky

(28 hlasů)

Kokosové lívance

(27 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat