Prostreno.cz

Kurkuma zajistí rovnováhu v kyselém prostředí těla

Používáte v kuchyni toto chuťové výrazné koření? Pokud ne, tak byste měli začít. Kurkuma obsahuje barvivo jménem kurkumin a právě to má na svědomí spoustu blahodárných účinků na zdraví.

Kurkuma je známá nejen pro svůj výrazný žlutý odstín a unikátní chuť, kterou dodává mnoha exotickým pokrmům, ale také pro své obrovské zdravotní přínosy. Práce kurkumy na úrovni systémového pH těla, nebo acidity, je jedním z těch hlavních benefitů, kterým se výzkumy v posledních letech intenzivně věnují. Acidita těla je důležitá pro naši celkovou vitalitu a zdraví. Když je prostředí v těle příliš kyselé, může to vést k řadě zdravotních problémů, včetně zánětlivých stavů, degenerativních nemocí a dokonce i některých typů rakoviny. Co vše tedy kurkumin umí?

Vyrovnané pH v těle

Jedním z účinků kurkumy je její pozitivní vliv na vyrovnaní pH v těle, čímž vás zbaví například i pálení žáhy. Obzvlášť oceníte kurkumu při konzumaci mastných a tučných pokrmů, přidáním kurkumy do jídla můžete snadno předejít pálení žáhy.

Podpora trávení a detoxu

Kurkuma příznivě ovlivňuje trávicí procesy, zvyšuje tvorbu a vylučování žlučových kyselin, tím může také předcházet tvorbu vředů vlivem stresu a alkoholu, což v dnešní době ocení nejeden člověk.

Pokud dáváte játrům zabrat, ať už formou léků nebo zvýšenou konzumací alkoholu, rozhodně by neměla kurkuma chybět jako součást vaší každodenní stravy. Přítomný kurkumin působí jako antioxidant, je vhodný při infekčních zánětech jater a při detoxikaci jater. Z tohoto důvodu se považuje za velmi účinné hepatoprotektivum.

Ochrana srdce

Jelikož kardiovaskulární onemocnění patří k nejčastějším příčinám úmrtí, možná i vás potěší, že již pravidelné malé dávky kurkumy snižují hladiny škodlivého LDL cholesterolu.

Dobrá paměť

Poslední dobou se držíte hesla, že co si nezapíšete, to nevíte? Pořiďte si zásobu kurkumy a zodpovědně ji „užívejte“. Toto koření platí za famózní mozkovou výživu. Po sériích nejrůznějších výzkumů vyšlo najevo, že indický šafrán svým konzumentům podstatně vylepšil mozkovou kondici. A pozor, jisté pozitivní změny se údajně dějí pouhých šest hodin po jeho „ochutnávce“!

A co dalšího?

Kromě výše zmíněných účinků se názory odborníků shodují na pozitivním vlivu kurkuminu také při bolestech kloubů, menstruačních bolestech, různých kožních onemocněních, dokonce i při Alzheimerově chorobě či roztroušené skleróze. Kurkuma prospívá i diabetikům, protože snižuje hladinu cukru v krvi.

Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664031/ - celý článek

Celkem 1 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat