Prostreno.cz

I s konzumací tučných jídel můžete zhubnout

Smažené hranolky, bramborové lupínky, uzeniny a cokoli s hromadou másla. Že si tohle teď nemůžete dovolit, protože zaručeně přiberete? Když budete cvičit pět hodin týdně, tak ne. Obsažené tuky fyzickou aktivitu zefektivní, proto přebytečné kilogramy naopak shodíte.

Jsou jídla, která mají nasycených tuků na rozdávání. Z pohledu lékařů i výživových poradců nejsou právě nejzdravější, protože zvyšují hladinu škodlivého cholesterolu a podporují rozvoj srdečních chorob (1). Shovívavé nebývají ani k tělesným křivkám, neboť ve srovnání třeba s bílkovinami a sacharidy obsahují dvojnásobné množství kalorií. Navzdory těmto anti-dietním prognózám je ale jíst můžete, aniž byste se obávali nezřízeného přibírání. Jen musíte znát jeden trik!

Plavková sezona zachráněna

Jsou v hovězím mase, klobásách, sádle, smetaně, másle, některých druzích sýrů i prakticky všech smažených jídlech. To nejsou zrovna odlehčené potraviny, které by spadaly do fitness jídelníčku, což? Jenže! Závěry nové studie (2) informují o tom, že když budete cvičit zhruba pět týdně, pak si nasycené tuky lze dopřávat zcela beztrestně.

Komu se nelení, tomu se zelení

„Vypozorovali jsme, že sportovci intenzivně využívají nasycené tuky jako primární zdroj energie pro vysoce výkonnou fyzickou aktivitu. Naopak jedinci se sedavým životním stylem je spíše ukládají, proto mají tendence k tloustnutí," vysvětluje profesorka kardiovaskulární medicíny a hlavní autorka studie Dana Dawson ze skotské University of Aberdeen (3). Dodává pak, že jsou tyto výsledky velmi působivé, protože zdůrazňují, jak udržování kondice zlepšuje metabolismus nasycených tuků, který cvičení paradoxně přináší přínos. Stačí tedy udělat drobné změny v životním stylu, dát si pořádně do těla a nechvalně známé tuky si na vás nepřijdou! Naopak vám dobijí baterky, takže můžete sportovat s daleko větší intenzitou a lepšími zeštíhlujícími vyhlídkami.

Zdroje: (1) www.medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000838.htm, (2) www.nature.com/articles/s41467-024-47843-y?utm, (3) www.aberdeenlive.news/news/aberdeen-news/aberdeen-university-study-discovers-how-9286732

Celkem 1 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Croissanty s vanilkovým krémem

(38 hlasů)

Frittata s hráškem

(21 hlasů)

Brusinková čokoláda

(24 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat