Prostreno.cz

Jitrocel postaví do latě postavu i zdraví

Jitrocel poslouží jako tlumič zánětů, posilovač imunity, hojič ran i zeštíhlující pomocník. Už máte doma ten svůj, nebo pro něj teprve vyrazíte?

Jitrocel kopinatý hojně roste na travnatých místech, jako jsou louky, pastviny, slunné stráně a parky. Kdyby se vám ale na sběračskou procházku nechtělo, můžete si ho pořídit domů. Je hezkou bylinnou dekorací, která vám zahrádku příjemně zútulní. Nezastupitelné místo má i v domácí lékárničce.

Léčivo bez úsilí

Tato vytrvalá rostlina dorůstá do výšky 30 centimetrů a kvete od května až do září. Semena se obvykle vysévají i zkraje podzimu, takže časově krásně stíháte. Jitrocel je nenáročný a nevyžaduje žádné zvláštní zacházení, k prosperitě mu bohatě stačí slunečné stanoviště a vlhčí půda. Okolním podmínkám se přizpůsobuje velmi dobře. Během vegetace ho můžete lehce přihnojit fosforečnými hnojivy nebo dusíkem. Sklizené listy stačí jen usušit a uskladnit v dobře uzavíratelné nádobě, ideálně z tmavého skla. Až bude nejhůř, budete za ně vděční!

Bez zánětu, bez bolestí

Zatímco nízké úrovně zánětu jsou zdravou reakcí těla na zranění či poruchu, ty vysoké už mají opačný efekt i vážné důsledky. Voňavé jitrocelové listy obsahují protizánětlivých sloučenin hned několik, a to včetně flavonoidů, terpenoidů, glykosidů a tříslovin (1). Čaj z nich připravený vám udělá dobře! Poznatky některých výzkumů (2) také poznamenávají, že přítomné účinné látky značně urychlují hojení ran, blokují mikrobiální růst a zmírňují bolesti jakéhokoli původu.

Konec nevolností!

Složení jitrocele rovněž oceníte při zácpě, průjmu i dalších žaludečních potížích. Nabízí mimo jiné vlákninu (3), která rozhozený střevní chod zase usměrní. Příznivý vliv má také na hubnutí, potvrzují vědci (4), podle kterých jitrocel snižuje tělesnou hmotnost i množství viscelárního tuku. Použít ho můžete i jako posilovač imunity a při vnější aplikaci pro úlevu po bodnutí hmyzem (5).

Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4537734/, (2) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29575942/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6358997/, (4) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22812622/, (5) www.degruyter.com/document/doi/10.1515/opag-2021-0035/html

Celkem 3 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat