Prostreno.cz

Vitamin D miminkům nesmí chybět

Sázíte na to, že mateřské mléko obsahuje úplně všechno, co vaše miminko ke startu do života potřebuje? I když je na prospěšné látky hodně bohaté, vitaminu D v něm kupodivu zase tolik není. Je nutné přijímat ho odjinud.

Vitamin D je životně důležitá látka potřebná pro kosti, imunitu, metabolismus i dělení buněk. Jako dospělí ho můžeme získávat působením slunečního záření, s nímž souvisí syntéza cholesterolu. Určité dávky lze čerpat i z potravin, jmenovitě tučných ryb, vajec, droždí, žampionů, hovězích jater, plnotučných mléčných výrobků, ovesných vloček a tofu. U miminek se však věci trochu komplikují.

Bez něj to nepůjde

Pro naše nejmenší je „déčko“ nutné dvojnásob, protože zasahuje do jejich růstu a vývoje, přičemž představuje prevenci takzvané křivice. V těhotenství ho děťátko dostává od matky, některé proto pro jistotu užívají speciální doplňky stravy, aby ho bylo dostatek. Jakmile se potomek narodí, nastává otázka, jak svému malému pokladu zajistit skutečně optimální přísun. Ono to totiž vůbec nebývá tak jednoduché!

Zázračný přírodní elixír má i své mezery

Ideální délkou kojení jsou podle Světové zdravotnické organizace dva roky (1). Mateřské mléko je svým složením unikátní, protože má nižší podíl tuku, ale vysoký obsah bílkovin i imunitních ochranných složek, které chrání před nemocemi a výrazně omezují riziko infekcí dýchacích cest, alergií, dětské obezity, cukrovky i syndromu náhlého úmrtí kojence. Ačkoli bývá na vitaminy a stopové prvky poměrně bohaté, co se týká právě uvedené živiny, její množství by kupodivu vůbec nemuselo být dostačující, což ve většině případů vyžaduje jeho suplementaci (1).

Náhradní zdroje z lékárny

Aby tedy váš roztomilý uzlíček rostl a prospíval k vaší radosti i dle ukázkových tabulek, poraďte se s pediatrem o nejvhodnějším doplňku, který mu budete podávat s mateřským či kojeneckým mlékem a později přidávat do dětských kaší. Obvykle stačí jedna kapka denně – i takhle malé množství může být základem zdraví a celoživotní vrozené obranyschopnosti (3).

Zdroje: (1) www.who.int/health-topics/breastfeeding (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7402982/, (3) https://www.houseofwellness.com.au/health/nutrition/babies-vitamin-d

Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat