Prostreno.cz

Omega-3 mastné kyseliny snižují agresivní chování

Doplněk stravy, který může omezit míru násilí a pomoci nastolit mír ve společnosti? Je volně dostupný v každé lékárně. Jde o vychvalované omega-3 mastné kyseliny!

Omega-3 mastné kyseliny jsou pro tělo natolik důležité, že se jejich nedostatek dává do přímé souvislosti s rizikem předčasného úmrtí (1). Jakožto klíčové živiny podporují činnost naprosto všech buněk a orgánů, díky čemuž můžeme žít svůj život naplno.

Medicína skoro kouzelná

Tyto všemocné kyseliny mají protizánětlivé účinky, proto významně omezují pravděpodobnost chronických chorob, a to včetně rakoviny a revmatoidní artritidy. Zároveň krotí symptomy astmatu, ulevují při migréně, normalizují hladinu cukru v krvi, předcházejí makulární degeneraci, posilují mozkové funkce, normalizují krevní tlak a zabraňují onemocnění koronárních tepen (2). Užívání doplňků s jejich obsahem má také velký vliv na chování, od čehož si hodně slibují i soudní systémy.

Z rebela a buřiče krotký beránek?

Američtí vědci z Pensylvánské univerzity na základě své studie (3) publikované v magazínu Aggression and Violent Behavior došli k názoru, že omega-3 mastné kyseliny snižují agresivitu o více než 20 procent. „Všichni si myslíme, že nastal čas zavést jejich suplementaci, a to bez ohledu na to, zda jde o konkrétní komunity, kliniky nebo trestní soudnictví,“ poznamenává psychiatr, profesor kriminologie a hlavní autor studie Adrian Raine (4). Jak by taková celoplošná mírumilovná výživa měla vypadat v praxi, o tom se ještě diskutuje, ale už teď se do zmíněných látek vkládají velké naděje.

Lepší něco než nic

„Není to zázračná pilulka, co problém násilí ve společnosti zcela vyřeší. S našimi novými zjištěními ale pevně věříme, že omega-3 mastné kyseliny mohou alespoň výrazně pomoci, proto bychom měli začít okamžitě jednat,“ myslí si kriminolog Adrian Raine.

Zdroje: (1) www.hsph.harvard.edu/news/press-releases/higher-blood-omega-3s-associated-with-lower-risk-of-dying-among-older-adults/, (2) www.medparkhospital.com/en-US/lifestyles/omega-3-health-benefits-of-nutrition, (3) www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1359178924000466?fr=RR-2&ref=pdf_download&rr=8876a9a31fd872aa, (4) www.nypost.com/2024/05/31/lifestyle/omega-3-supplements-may-make-you-less-aggressive-study/

Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat