Prostreno.cz

7 babských rad o jídle: Mýty, nebo skutečnost?

Opravdu dokáže jablko denně zaručit zdraví? A pomáhají na infekce močových cest brusinky? Co říkají vědci na nejběžnější babské rady spojené s jídlem a zdravím?

Rada č. 1: „Nejez čokoládu, zhorší se ti akné!“

Skutečnost: Ne. Respektive není možné za zhoršení či vznik akné vinit naši lásku k čokoládě. Tuhle kožní nemoc totiž ovlivňuje spousta nejrůznějších faktorů – od genetiky až po hormonální změny v organismu. Ano, vědci mají za to, že i výživa hraje u akné významnou roli a že potraviny s vysokým glykemickým indexem mohou ovlivnit hladinu androgenů, které již vliv na projevy akné mají. Nicméně na čokoládu není možné ukázat prstem.

Rada č. 2: „Sněz jablko denně a nebudeš potřebovat doktora!“

Skutečnost: Je to samozřejmě nadsázka, ale klidně se podle téhle rady chovejte. Jablka jsou pro náš organismus skutečně velmi prospěšná – obsahují vlákninu, vitaminy, minerály, antioxidanty. Takže si jedno každý den určitě dopřejte!

Rada č. 3: „Na infekci močových cest pomohou brusinky!“

Skutečnost: Pro tuhle radu neexistuje jediný důkaz. Když už se jednou infekce močového měchýře rozjede, pomohou antibiotika, brusinky ne. Ovšem některé výzkumy naznačují, že brusinky, respektive jejich pravidelná konzumace, mohou hrát důležitou roli v prevenci zánětů močových cest.

Rada č. 4: „Když chraptíš nebo máš rýmu, nepij mléko – zahleňuje!“

Skutečnost: Tenhle mýtus má až překvapivě tuhý kořínek. Takže znovu opakujeme – mléko tvorbu hlenu v dýchacích cestách neovlivňuje, můžete si ho klidně dopřát, i když jste nastydlí!

Rada č. 5: „Jez hodně mrkve, aby dobře viděl/a!“

Skutečnost: Tak tahle rada je naopak pravdivá. Tedy ne, že by vás mrkev ochránila před zhoršováním zraku nebo nemocemi očí, ale rozhodně našemu zraku prospívá. Obsahuje totiž beta karoten, který naše tělo přemění na vitamin A. A ten naše oči potřebují.

Rada č. 6: „Horečka se musí nechat vyhladovět!“

Skutečnost: Hloupost. A pěkně nebezpečná. Při horečce naše tělo ztrácí spoustu energie, kterou bychom mu měli naopak dodávat. Problém je, že v takovém stavu nemá většina lidí na jídlo ani pomyšlení. Přesto byste měli zkusit nějaké lehké, výživné pokrmy. Ideální je tradiční kuřecí vývar.

Rada č. 7: „Nejez ostrá jídla, udělá se ti žaludeční vřed!“

Skutečnost: Není tomu tak. Z pálivých a kořeněných jídel vředy nevznikají. Kromě některých léků za nimi stojí především Helicobacter pylori. A tuto bakterii žádné koření rozhodně na uzdě neudrží, ani ji k „tvorbě“ vředů nepřemluví...

Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat