Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Bylinkové směsi, které můžete kombinovat podle své libosti

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

20.10.2019 | Dobroty do spíže a ledničky

Koření není třeba představovat. Obvykle se používá k vylepšení chutě a vůně pokrmů, někdy také k jejich konzervaci. Skvělé na něm je už jen to, že se s ním dá výborně experimentovat. Vyznáte se v některých nejznámějších směsích?

Zelené bylinky se dají míchat podle libosti a vlastních chutí. A taky podle toho, co se daný rok „urodilo“ či nasušilo. Nejznámější typické směsi bylinek jsou ze Středomoří a vždy u nich platí, že nejsou univerzální. Každý kuchař si je tak může upravit podle své nálady. Takže, co vám říkají tyhle názvy?

Čubrica

Čubrica je směs bylinek pro balkánskou kuchyni, jenž obsahuje pískavici, celer, libeček a saturejku. V kuchyni se využívá hlavně do receptů z luštěnin, zapékané zeleniny či mletých mas. Je vaše oblíbená?

Provensálská směs

Obsahuje tymián, majoránku, saturejku, rozmarýn, někdy levandulové květy, dobromysl, estragon a fenykl. Název je odvozen od francouzské oblasti Provence, kde se tyto byliny hojně vyskytují. Provensálské koření se dá označit za asi nejznámější a nejoblíbenější bylinkovou směs, která je skvělá na grilování, do salátu nebo třeba na rybu.

Bouquet garni

Z francouzštiny, doslova „zdobená kytice“. Je to svazek bylinek obvykle převázaných provázkem, který se používá při přípravě polévek, vývarů a nejrůznějších dušených pokrmů. Neexistuje žádný obecný recept, ale většinou obsahuje petržel, tymián a bobkový list. V závislosti na konkrétním použití může být její součástí i bazalka, kerblík, pepř, saturejka, estragon a krkavec. Někdy se používá i zelenina (mrkev, řapíkatý celer, cibule, kořen petržele a podobně).

Gremolata

Oblíbená zejména v italské kuchyni. Podle ní, tedy zvláště té milánské, se tato směs dá použít téměř ke každému masu. A z čeho že vlastně je? Je to směs sekané petrželky, citronové kůry a česneku.

Adžika

Směs bylinek typická pro kavkazskou kuchyni, která se hodí jako základní koření pro grilování nebo kořenící přísada do mletých mas. Jejím základem je česnek, paprika sladká i pálivá, sumah (cihlově až tmavě červený prášek kyselé chuti), koriandr, kopr, pískavice, celer, bazalka, máta, saturejka, bobkový list, petržel, majoránka, chilli. Hm, to voní!

Jak skladovat koření?

Ať už vám učaruje jakákoli kořenící směs, vždy platí, že správné skladování je půl úspěchu. Koření byste měli mít uskladněné v samostatných skleničkách bez přístupu vzduchu, přičemž polička s kořenkami by nikdy neměla být přímo nad sporákem. To proto, aby se do koření nedostala vlhkost a vůně připravovaných jídel.

Červené versus žluté rajče

Těstoviny s tuňákem a rajčaty

Těstoviny s tuňákem a rajčaty

5 hlasů
40min 1011 kJ 95 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Řecký salát s olivami

24 hlasů
15min 501kJ 205 Kč

Čerstvá zelenina, nakládané olivy a měkký sýr feta jso...

Bramborový salát s fazolkami

7 hlasů
1h a 5min 434kJ 80 Kč

Bramborový salát se zelenými fazolkami.