Prostreno.cz

Nasušte si zásoby kopru. Je dobrý na trávení i záněty dýchacích cest

Že kopr se hodí akorát tak do „koprovky“ nebo pomazánek? Ale kuš! Posiluje imunitu, funguje jako spolehlivý prášek na bolest a ještě stabilizuje hodnoty krevního tlaku. Navíc osvěží špatný dech a utiší kašel!

Kopr lidé pěstují již celá staletí. Řekové ho v dobách dávno minulých považovali za nejúčinnější prostředek proti škytavce, ve středověku zase chránil před očarováním za svatojánské noci. Znali ho také Egypťané, a nedal na něj dopustit ani císař Karel Veliký, který roku 812 výslovně nařídil jeho pěstování na svých statcích. K čemu se může hodit právě vám? Tohle si raději zapište!

Poklad ze zahrádky, co se nezdá

Je možná zbytečné tuto rostlinu nějak zvláštně představovat, protože bezpochyby víte, že jde o jednoletou aromatickou bylinu, jejíž lysý stonek dorůstá do výšky 30 až 100 centimetrů. U nás se pěstuje zejména v zahrádkách, kde s radostí kvete v období letních prázdnin. Koprová semena ale dozrávají na podzim, přičemž se suší volně rozložená při pokojové teplotě. Máte tedy ideální příležitost k rozšíření zásob svých domácích přírodních medikamentů! Co všechno typicky vonící „zelenáč“ dokáže? Pojďme si společně připomenout jeho mocné schopnosti…

Pomocník při kojení i prostředek na různé bolesti

Hlavní účinnou látkou obsaženou v kopru je silice. V jeho složení však není nouze ani o složky, jako jsou proteiny, minerály a neskromné množství vitaminu C. V medicíně i lidovém léčitelství se pak bylina využívá zejména při poruchách zažívání, neboť povzbuzuje činnost trávicích žláz a zlepšuje chuť k jídlu. Ovšem uplatní se rovněž v případě zánětů dýchacích cest a stimulace tvorby mateřského mléka. Aromatická rostlina báječně poslouží i jako uklidňující prostředek navozující ospalost nebo „prášek“, jež je schopný utlumit bolesti nejrůznějšího původu.

Konec kašle i redukce tlaku

Kopru nelze odepřít ani to, že celkově posiluje organismus a imunitu, léčí onemocnění močového systému, zlepšuje prokrvení srdečního svalu a normalizuje hladinu krevního tlaku. Je nanejvýše vhodný pro jedince, které trápí špatný dech či obtíže se slinivkou. Nelze nezmínit, že tiší kašel, a díky vysokému podílu zmíněného vitaminu C podporuje kvalitu pokožky a urychluje hojení ran. To jste věděli?

Celkem 0 komentářů

Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro účast v testování se registrujte nebo přihlaste.

Přihlásit se přes Bety Registrovat