Prostreno.cz

Pečlivá údržba prodlouží životnost elektrického grilu

Osm z deseti Čechů alespoň jednou za dva týdny rozpálí gril a s rodinou či přáteli si dopřeje třeba steaky, burgery nebo grilovanou zeleninu. O oblibě grilování vypovídají i prodeje grilů: letos se jich v porovnání s loňskem prodal více než dvojnásobek. Na popularitě v posledních letech získávají grily elektrické, díky nimž lze grilovat celoročně a i třeba v bytě. Jak se o elektrické grily starat, aby vydržely víc než jednu či dvě sezony? A kam s elektrickým grilem, který už dosloužil?

Grilování se v posledních letech stalo zálibou statisíců Čechů. Podle statistik letos stoupl i prodej grilů. Mezi velkými zahradními grily nad těmi klasickými na dřevěné uhlí v prodejích vítězí grily plynové, které se snadněji obsluhují a pochoutky z nich jsou o něco zdravější. Velmi oblíbené jsou však v poslední době grily elektrické, s nimiž lze grilovat i třeba na balkoně nebo přímo v kuchyni.

Grilování bez kouře a škodlivin

Elektrické grily na rozdíl od těch na dřevěné uhlí nebo plyn neprodukují žádný kouř a jídlo na nich připravené je zdravější, protože se odkapávající tuk nepřeškvařuje na žhavých uhlících. Zdrojem tepla je u elektrických grilů topná spirála. Ta může být umístěna samostatně pod grilovacím roštem, nebo může být přímo zabudována do výhřevných desek. Kvalitnější elektrické grily obvykle disponují regulátorem teploty a termostatem, takže nabízejí dobrou kontrolu nad procesem roztápění i udržování teploty. Na trhu lze pořídit jak malé stolní elektrické grily, které můžete využívat po celý rok, tak i ty velké zahradní. I ty lze ale velmi často jednoduše rozložit a používat jako grily stolní. Hitem posledních let jsou rovněž takzvané raclette grily, které kromě grilovací plochy disponují několika zapékacími pánvičkami, v nichž lze připravit celou řadu pochoutek.

Co se týče životnosti elektrických grilů, ty nejlevnější vydrží v dobré kondici jen zhruba dvě až tři sezóny, proto je lepší volit modely od prověřených kvalitních značek. Životnost grilu lze ovšem prodloužit pečlivou údržbou.

Pravidelné čištění pro delší životnost i chutnější pokrmy

Základem údržby grilu je samozřejmě čištění grilovací mřížky či plochy a také vany grilu či sběrače tuku, která zachytává vypečený tuk. Toto čištění je důležité provádět po každém grilování už jen proto, abyste příště nejedli steaky či jiné pochoutky připravené na připečeninách. Vylévat tuk ze sběrače je zase prevencí rizika jeho vzplanutí při příštím zahřátí přístroje. Tuk samozřejmě nevylévejte do odpadu, toalety či venku prostě na zem, ale nalijte jej do plastové láhve, kterou poté vyhodíte do speciálního kontejneru na olej.

Při čištění grilovací mřížky nebo plochy musíte dbát na materiál, z něhož je vyrobená, a podle toho vybírat kartáče. Některé mřížky či tály mohou mít povrchovou úpravu, která zajišťuje, že vám k nim grilované potraviny nepřilnou. V tom případě je čistěte jen jemnými kartáči, jimiž je nepoškrábáte. Pokud používáte gril s mřížkou, která nepřilnavou povrchovou úpravu nemá, zkuste mřížku před každým grilováním potřít jedlým olejem. Maso se vám na ni nebude tolik připékat a čištění tak bude jednodušší.

Mřížky byste měli ideálně čistit po každém připraveném chodu, tály stačí čistit až po skončení grilování. Pokud mřížka či tál není odnímací a čistíte ji přímo na grilu, dávejte si pozor, aby vám případné tekuté čisticí prostředky nevnikly k elektrickým součástkám grilu. A mokré čištění elektrického grilu samozřejmě provádějte jen tehdy, když gril není připojen do elektrické sítě.

Starý gril odevzdejte k recyklaci

I při pečlivé údržbě ovšem jednou nastane chvíle, kdy elektrický gril doslouží. Anebo jednoduše vzrostou vaše požadavky a starý gril se rozhodnete vyměnit za nový. V takovém případě pamatujte na to, že elektrický gril patří mezi elektroodpad a je s ním tedy potřeba patřičně naložit. Vysloužilý elektrický gril lze odevzdat v nejbližším sběrném dvoře.


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Lilek v těstíčku

(3 hlasů)

Rybí karbanátky

(3 hlasů)

Dušené hovězí maso

(4 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat